Predrag pita: Preko 80% stanara (12 za 1 protiv, 2 stana prazna, 3
stana - stanari se rjetko pojavljuju) se suglasilo da se u kucu kroz stubiste (4 kata, 18 stanara)) uvede opticki kabel sa dvije razvodne kutije.

Stanar koji je odbio potpisati tvrdi da treba:
1. 100% potpisa,
2. da treba trazit dozvolu
3.i da sve to nece izgledat estesko.

Molim vas komentirajte / savjetujte. Hvala (10.2.2021)

Ako se radi o troškovimampričuve, potrebna je suglasnost svih suvlasnika. Međutim , ako to postvlaju davatelju usluga, bitno je samo da se instaacije postave na neškodljiv način za ostale suvlasnike.

Danijel pita: Poštovani,
Predstavnika stanara izabrao je investitor.
Da li je to legalno obzirom i što možemo napraviti jer se predstavnik stanara oglušuje na mnoge zamolbe i reklamacije vezane za zgradu. Također si je odredio pozamašnu svotu koju prima kao naknadu (10.2.2021)

Ako je predstavnik sam izabrao investitora bez potrebne suglasnosti suvlanika, može kazneno odgovarati za sve štetne posljedice tog djela.

Snježana pita: Vlasnici smo stana od 80 m2 na prvom katu stare zgrade koja već barem 5 godina nije stigla na natječaj iako je postignut kvorum. Ispod nas su hladni i otvoreni prostori i vlaga je stigla do stana, do podova i zidova. Što poduzeti? Ako investiramo sami u izolaciju stropa, prostora koji su ispod nas, kao i u fasadu, upravitelj kaže da ćemo svejedno morati sudjelovati u troškovima kada dođe fasada na red. Stan ima 80 m2 i troškovi bi bili visoki. Što raditi a da ne živimo u vlazi? (25.1.2021)

AOvdje se radi o nužnim zahvatima i upravitelj bi trebao predložiti rješenje. Ako budete prisiljeni da sami rješavate problem ,prethodno izvršite stručni pregled i konstatirajte stanje. Najbolje da vam to izvrši sudski vještak građevinske struke. Za sve troškove koje budete imali morate imati originalne račune od legalnih tvrtki. Kvalitetan odvjetnik će vam pomnoći da podnesete tužbu protiv odgovornih osoba i na taj način će vam se morati refundirati troškovi.
Ipk, nanajbolje bi bulo da se to uradi sukladno Zakonu što znači da se troškovi pokriju sredsvima pričuve.

Nikolina pita: Postovani, u stanu ispod naseg ne boravi nitko vec dulje vrijeme s tim da je vlasnica ziva samo se ne zna gdje je tocno trenutacno. Stan joj je pun zohara koji idu u susjedne stanove pa tako i u nas i prozor je sirom otvoren pa golubovi ulaze unutra i grade gnijezda. Kome se obratiti za pomoc s obzirom da predstavnik stanara kaze da on tu ne moze apsolutno nista. Hvala! (24.1.2021)

Upravitelj je dužan poduzeti mjere da se pronađe vlasnik i da mu se prenese obveza normalnog održavanja stana. Nijedan vlasnik ne može držati svoj stan na način škodljiv za ostale suvlasnike.
Ako ne ide na drug način , podnosi se prijava nadležnom sudu odakle će se po službenoj dužnosti ići na utvrđivanje stvarne adrese stanovanja.

Petra pita: Poštovani,predstavnik stanara nase zgrade nije niti vlasnik niti suvlasnik stana.U zgradu se ude na glavna vrata ili na dvorisna vrata koja su uvijek otkljucana i sirom otvorena.Niti nakon provale u jedan stan predstavnik i njegova zena ne dozvoljavaju da se dvorisna vrata zatvore,a kamoli zakljucaju.Ne osijecam se sigurno u svom vlastitom haustoru a s predstavnikom se ne mozes dogovoriti.Muz mi je vlasnik stana on bi bio predstavnik samo da se pokrene to da se vrata zakljucavaju.Na koji nacin? (24.1.2021)

Neka vaš suprug pribavi sglasnost nadpolovične bvećine suvlasnika da ga imenuju za predstavnika. Na temelju toga napiše se odluka sa kojom se javlja upravitelju gdje potpisuje anex ugovora u međuvasničkim odnosima i preuzme obvezu predstavnika.
Sadašnji predstavnik zapravo to i nije jer po zakonu i ne može biti jer nije knjižni vlasnik oposebnog dijela zgrade.

Valentina pita: Kupila bih stan s potkrovljem. Potkrovlje je neuređeno, no provedene su sve instalacije (voda, struja, kanalizacija) i navedeno je u vlasnickom listu. Osim mojeg postoji jos jedan stan sa potkrovljem u vl.pairu nasuprot mene. Znam da je krov zajedničko vlasništvo svih suvlasnika. Zanima me, ukoliko bih uređivala prostor u potkrovlju (pazeći na statiku zgrade, samo suha gradnja) i dodavala krovne prozore, koje dozvole je potrebno ishoditi. Unaprijed Vam puno hvala na odgovoru. Lijep pozdrav (23.1.2021)

Uz pribavljene suglasnosti svi suvlasnika, javite se nadležnom uredu za urbanizam gdje ćete dobiti potrebne informacije.

Roko pita: Poštovani,
Zgrada ima 16 stanova koji su prilikom useljenja opremljeni plinskim kombiniranim bojlerima. Bojleri su loše kvalitete i užasno su skupi za održavanje. Dio stanara bi ih zamijenio kondenzacijskim bojlerima koji zahtijevaju rekonstrukciju dimnjaka koja bi onda podrazumijevala promjenu svih bojlera. Naravno neki stanari nisu za to. Koji postotak suglasnosti suvlasnika mora biti da bi se ipak krenulo u taj postupak? Hvala. (23.1.2021)

Iako postoji direktiva EU o obvezi ugradnje kondenzacijskih bojlera, do danas to kod nas nije kvalitetnim propisima rijšene. Naša je preporuka da se i dalje koriste konvencionalni bojleri ako su ispravni, ali da e paralelno za promjene pripremaju zgrade na način da inestiraju u odgovarajuće dimovide o mogućnost paralelno sa postojećim. To je investicija koju će morati imati svi.

Andrea pita: Poštovani, koje su mi pravne mogućnosti i kome da se obtazim vezano za nepoštivanje kućnog reda i mira. U stanu iznad zivi sin od vlasnika i nije moguć nikakav dogovor o poštivanju kućnog reda, čak ni dva sata dnevno od 3 do 5 (taj termin su sami predložili). Djeca voze bicikl i romobil po stanu itd..
Hvala
(22.1.2021)

Kd su ispunjeni uvjetui po zakonu o narušavanju javnog reda i mira, zovite policiju, Ako se radi o trajnom unemiravanju, ponesite prijavu nadležnom sudu.

Morona pita: Poštovani,u 9. mj. 2018. godine je pukla cijev od vode. Puknuće od sata prema zgradi, ali na betoniranom parkiralištu se uopće nije primijetilo da je curila voda. Iscurilo je 300 kubika (7000 kn). Upraviteljica je rekla da će trošak sanacije cijevi snosit osiguranje, a sada 2 god. kasnije javlja preko predstavnika stanara da isto neće pokrit osiguranje. Moje pitanje glasi da li je osiguranje to dužno pokriti te da li su oni trebali platiti i 7000 kn vodovodu jer sam dobila takvu informaciju? Lp (22.1.2021)

U pravilu, oštećenje i sanaciju pokkriva polica osiguranja a gubitak vode suvlasnici.

Rafaela pita: Poštovani, zanima me dali investitor koji gradi stambenu zgradu mora imati suglasnost stanara/suvlasnika u zgradi do parcele na kojoj se planira gradnja?
Koliko je potpisa protiv izgradnje dovoljno da se ista zaustavi?

Hvala unaprijed na odgovorima (22.1.2021)

Odjel za urbanizam koji izdaje dozvolu dužan je obavjetiti susjede o izdavanju iste. Uglavnom se obavjest stavi na vidno mjest i traje 15 dana. Ukoliko nitko ne podnecese prigovor, dozvola postaje važeće.
Međutim , česta je pojava ta datekve jvno istaknute obavjesti netko namjerno ukloni i ne podnese se prigovor na vrijeme. Predlažemo da odete u ured za izdavanje dozvola i provjerite, i po potreb podnesete prigovor ako imate za to postoji opravdan razlog.

vesna pita: Poštovani
Odluka stanara o povećanju pričuve donesena je za razdoblje od 01.07.2019. do 30.06.2020.
Da li upravitelj može sam na svoju ruku i poslije navedenog perioda slati uplatnice na uvećani izmos odnosno tražiti iznos veći od zakonskog minimuma?
S poštovanjem (22.1.2021)

Ako postoji Odluka, upravitelj ne može samoinicijativno zadržat visinu pričuve. Mora je vratiti na razinu prije donošenja te Odluke.

Draženka pita: Nakon 15 godina maltretiranja od strane predstavnika stanara,uspijeli smo ga smijeniti.Osoba koja ga je smijenila imala je 70 posto potpisa i izabrana je za predstavnicu.Nakon samo mjesec dana ponovno su počela maltretiranja i pokušava ju se smijeniti,nagovara se stanare koji su se potpisali za nju,da svoj potpis daju susjedu koji ne živi u svom stanu i nije vlasnik ,nego samo stanar.Da li on može biti predstavnik stanara? (21.1.2021)

Predstavnik može biti samo netko od knjižnih vlasnika posebnog dijela (stana ili poslovnog prostra).

ivona pita: Nova vlasnica stana bez suglasnosti i na protivljenje ostalih vlasnika izbila je prolaz u nosivom zidu.Napravila je to bez popratne dokumentacije, ne crno,i u nadvoj nije ugrađena armatura(to je rekla na sastanku). Sada je ipak napravila projekt, koji nam ne želi kopirati jer kako tvrdi "projektant ne da zbog autorskih prava".U novom projektu je vidljivo da je potrebna armatura (toliko se vidi iz uslikanog dijela), ali tvrdi da je statičar odobrio ovo njeno-nismo vidjeli.Kako i kome se obratiti? (21.1.2021)

Ako vidite nepravilnosti, obratite se građevinskoj inspekciji.

Barica pita: Poštovani!
Kupili smo stan i uselili 26.10.2019. Od tada pokušavam sa predstavnikom stanara dogovoriti da održi sastanak stanara. Javi mi se na telefon i obeća ali nikad nikog ne obavijesti. Ulazna vrata su oštećena i ne mogu se zatvoriti,nikako se to ne popravlja a dosad sam ga bezbroj puta upozorila na to. Stalno mi govori da su ostali stanari stoka i da ne žele sastanak i da oni oštete vrata a mahom su to osobe starije životne dobi. (20.1.2021)

Nažalost , česta slika. Bez odcluke nadpolovične većine ne možete ništa osim svoje pravo štititi sudskim putem.

đuro pita: U neetažiranoj zgradi sa tri stana i tri suvlasnika bez međuvlasničkog ugovora, jedan od suvlasnika je većinski suvlasnik po udjelu. Može li on sam na temelju svog većinskog suvlasničkog udjela potpisati ugovor za upravitelja zgrade, odrediti visinu pričuve te imenovati sam seba za predstavnika stanara ?
(20.1.2021)

Može, ali ne na škodljiv način za ostale.

VALENTINA pita: Poštovani na sastanku stanara,odlučili smo zajedničku prostoriju urediti za vešeraj,zbog blizine kamenoloma,i prašine prisiljeni smo robu sušiti u stanovima,pa nas zanima da li iz pričuve možemo kupiti sušilicu koju bi koristili svi zajedno?Lp (14.1.2021)

Ako ste svi suglasni, možete, ali ne smijete pričuvu dovesti do razine da se ne mogu obavljti avi poslovi redovitog održavanja.

Tea pita: Da li suvlasnik stana u zgradi može stan prenamijeniti u apartman bez suglasnosti drugih suvlasnika? Hvala. (14.1.2021)

Da

Sanja pita: Predstavnik stanara je poslao izvješće Vodovodu Zag.o potrošnji vode u mom praznom stanu 33 m2, već 5 godina uredno odjavljenom.Lažno je prijavio 3 osobe u 4mj. i 70 m3 potrošnje a u
5 mj 32 m3.Ukupno 1600 kn za dva mjeseca. Nakon toga dolaze opet računi sa potrošnjom 0. Redovito plaćam paušal u iznosu od 18.32 kn.za vodu.
Nemam ugrađen vodomjer.
Iz brojila struje i plina vidljivo je da je stan prazan. Što mogu poduzeti, očajna sam dobila sam opomenu pred ovrhu na 1100 kn.
Unaprijed hvala (13.1.2021)

Obavezno odmah podnesite pisani prigovor na opomenu preporučeno ili uz ovjeru kopije prigovora. U toj situaciji vam ne mogu izravno izvršiti ovhu. Morat će podnijeti tužbu sudu gdje ćete dokazati da niste imali potrošnju. Kao dokaze pribavite očitanja potrošnje struje i plina. Uzmite svjedoke i druge dokaze da niste boravii u stanu. Sud bi trebao ustanoviti da ste terećeni potrošnju koju niste imali.

Zdravko pita: Poštovani!
Što učiniti kad neprijavljeni sustanari (moguće podstanari) već više godina konstantno uznemiravaju (danju i noću),a vlasnik stana (koji je i predstavnik sustanara) se oglušuje na prigovore.
Hvala

(9.1.2021)

Prijava sudu protiv vlasnika koji korusti stan na štetan način za vas. On je dužan riješiti problem podstanara.

Ljiljana pita: Stan je kupljen od izvodjaca radova 10 godina unazad uvek su izmirivane obaveze koje se odnose na grejanje stana i to ogromne cifre .Za prostor od 38kw met placamo svake god 0d 33 do 40 hiljade din sve izmireno naravno da smo uvek pitali zasto toliko kad mi u stanu preko zime boravimo tj koristomo nekih 10 12 dana a ostalo vreme calorifer je iskljicen .Da li on ima pravo da nam skine kalorifer bez obavestenja a da nastavi fakturisanje obaveznog dela Da li je to njegova svojina ili samovolja (9.1.2021)

Ne znam koko je kod vas to zakonski riješeno., ali potrošać plaća ono što je potrošeno, Ako nemate ograđeno mjerilo potrošnje, a ne odbijete plaćanje, vjerovatno ide na sud. Na sudu je bitno da vi dikaćete da niste boravili u stanu i da ste zatvorili grijanje.
U svakom slučaju, vjerujemo da će sud uvažiti vaše dokaze.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više