Danijel pita: Može li predstavnik suvlasnika koji ima obrt za čišćenje sklopiti ugovor o čišćenju zgrade u kojoj je on predstavnik? (8.1.2021)

Kao i svaki drugi na zakonit način. U vašem slučaju, ni bio dobro da postoji odluka suvlasničke tzajednice o načinu uzimanja usluga i roba vezanih za održavanje tgrade,

Iva pita: Postovani,
Prilikom isparkiravanja iz dvorista me u haustoru lupila nasa rampa koja nema senzor. Kada sam stisnula daljinski da se otvori, lupila me jos nekoliko puta. U to vrijeme su zaposlenici firme u nasem dvoristu lijepili naljepnice na senzor da ju blokiraju kako bi bila stalno otvorena i kako bi lakse prolazili s kamionom. Ljepljenje naljepnica remeti rad rampe. Moj predstavnik veli da nemam pravo za naknadu stete na autu od zgrade. Koja su moja prava? Hvala (8.1.2021)

Štetu je dužan nadoknaditi onaj tko je pokvario rampu. Potražite odgvornu osobzu u firmi koja nizvodi radove.

Roko pita: Zivim na zadnjem katu zgrade gdje kisa preko krova ulazi u zidove, stvara vlagu, gljivice, ulazi u pod dize parket. Svi vanjski zidovi u gljivicama. Predstavnika stanara nije briga. Firma kojoj placamo pricuvu (upravitelj) vec 2 i pol mjeseca ne uzvraca pozive, mailove na molbu da se problem rijesi. Sto napraviti? Da li se moze tuzba moze dignuti protiv upravitelja?
(8.1.2021)

Vječiti problem koji smo više puta opisali.
To je nužni zahvat i mora se rješavati . Pismenim putem zattražite od predstavnika da on prenese upravitelju što je obaveza, Ukoliko nikto ne poduzme potrebne mjere, podnesite tužbu sudu protiv onoga koji nije postupio. Ako je stalo na predstavniku, on je odgovoran, Predstavnik bi morao također pismenim putem obavjestiti upravitelja, Dalje upravitelj upoznaje sve suvlasnike o potrebi osiguranja finacijskih sredstava i tako dalje.
Ako dođe do suda , bilo bi dobro da vam stručna osoba izvrši pregled stana, utvrdi oštećenja i predloži rješenje. Sve radnje evidentirajte i to po potrebi koristite na sudu.

Marko pita: Poštovani
Kako riješiti promjenu modela plaćanja po m2 u kalorimetre tj. prespajanje SUC na individualne toplinske podstanice. HEP ništa ne ulaže u podstanicu niti nama dopušta jer je to njihovo vlasništvo. Začarani krug gunđanja stanara dok se ne plati račun, socijalističkog načina života s 25 C u stanu s cjelodnevnim provjetravanjem i HEPa koji se s figom u đzepu to sve promatra, naplaćuje i poziva se na razne zakone da moraju svima osigurati dovoljno topline i savjetuju da se napravi fasada. (8.1.2021)

Po trenutno važečem Zakonu o tržištu toplinske energije, potrebna je suglasnost svih suvlasnika za zzak iz sustava.
Imate i zakonsku mogućnost ugradnje razdjelnika što se nažalost nije pokazalo dobrim. To je onaj famozni način postavljanja uređeja na svako trošilo (radijator). To je situacija gdje postoje vertikalne cijevi (tolovodi).Drugo, moguće je postavit individulni kalorimetar ako imate jedno priključno mjesto na zajednički toplovod odalkle prema trošilima imate svoje instalacije.
U takvim situacijama naša preporka je da se zgrada izdvoji iz sustava i ufradi vlastitu kotlovnicu. Takva investicija će se isplatti kroz daleko manje račune u najvše tri godine.

Željka pita: Poštovani, stambena zgrada tijekom obilnih kisa ima problem sa povratnim tokom iz kanalizacijskog otvora u podrumu koji tada poplavljuje a dolazi i do povrata kroz odvodne cijevi stanova u prizemlju. Obzirom da se radi o povratu kanalizacije zbog preopterecenja sustava za odvodnju oborinske vode sa ulice je li sanacija kanalizacijskog otvora u podrumu zgrade nadleznost jed.lokalne samouprave tj ovlastene tvrtke za komunalnu djelatnost ili se mora vrsiti iz sredstava pricuve? Hvala i lp (7.1.2021)

Suvlasnici su dužni održavati sustav odvodnje do priključnog mjesta na javnu odvodnju. Ako je to ispravno postavljeno, odgovorna je jedinica lokalne samouprave, odjel za komunalna pitanja.

Šime pita: U neboderu s 14 katova probijen je vanjski nosivi zid na polukatu između visokog prizemlja i prvog kata za ugradnju vrata koja sad izlaze na strehu ulaza u zgradu a na toj strehi je napravljena kancelarija za potrebe upravitelja, najvjerovatnije bez konzultacija s projektantom i statičarem. Neboder je izgrađen 1979. god. Imaju li stanari pravo tražiti procjenu izvedenog stanja i na čiji račun? (7.1.2021)

Takav zhvat se ne smije izvoditi bez valajne dozvole nadležnog tijela za urbanizam. Ako je pritom došlo da zauzimanja zajenčkog dijela zgrade, to nije moguće izvesti bez suglasnosti svih suvlasnika.

Sara pita: Naime, živim u stambenoj zgradi ispod susjeda kojem unuk koji je hiperaktivan dolazi u posjet te boravi oko 15ak dana 3-4 puta godišnje.
Skakanje,lupanje,deranje,prenošenje stolica traje od 9 ujutro do otprilike 23h.
Inače sam student, učiti ne mogu. Školarina mi iznosi 17.000kn godišnje.Nepoloženi ispiti se također plaćaju dodatno...isto tako imam posao koji zahtijeva noćni rad,samim time u odmor.
Ispred zgrade ima igralište no njima je očito lakše držati dijete po cijele dane u stanu. (7.1.2021)

Anka pita: Poštovani
Molila bih da netko og odgovornih za održavanje reda u zgradama dođe i pogleda jer riječima teško mi je ispričati. Samo ću navesti jedno. Frižider na zajedničkom balkonu do kojeg vodi el. kabel kroz hodnik ispred liftova. Ormar za cipele i sva obuća stoji ispred ulaznih vrata stana. Zapravo cijrli balkon i stubište 8. kata zatrpano je smećem Sve to radi osoba koja je provalila u taj stan, osnovala obitelj i živi na račun socijalne skrbi.
Hvala
(6.1.2021)

Dok ne dobijemo novi Zakon ,preostaje vam samo da podnesete tužbu sudu.Zakon kaže da svaki suvlasnik svoj posebni dio koristi na neškodljiv način za ostale. Isto se odnos i na korištenje zajedničkih dijelova.

I pita: Pozdrav,
nakon kupnje stana kojem pripada drvarnica ustanovila sam da susjed drži pod lokotom stvari u mojoj drvarnici dok je njegova (manja) prazna i zanemarena. Postoji li zakon na koji se mogu pozvati? Želim da makne stvari iz moje drvarnice, međutim ona je "označena" kao moja samo brojem mog stana preko kojeg je on precrtao i stavio svoj broj stana.
Hvala (5.1.2021)

Situacija je jasna tamo gde su drvarnice upisane u vlasničkom listu. U suprotnom , mora se provesti etažiranje na tenelju kojeg se u međuvlasniškom ugovoru može navesti koji dio može koristiti svaki suvlasnik.

Ksenija pita: Poštovani,
Zanima me je li predstavnik stanara može biti osoba koja nije vlasnik stana nego je supružnik vlasnika? (5.1.2021)

Samo na temelju punomoći kojom se prenose prava i obveze.

Davorka pita: Vlasnica sam stana na zadnjem, 4.-tom katu u ulazu koji broji 20 stanova. Kupila sam stan prije pola godine, o svom trosku sanirala unutarnja ostecenja nastala prokisnjavanjem ravnog krova. Ostecenja su nastala sada ponovo! Koja su moja prava u ovom slucaju(opet placam ja popravak ustanu i do kada!?) i sto ako stanare nije briga za problem s krovom i ne zele povecanje minimalnog iznosa pricuve od 1,53/m2 zbog sanacije krova? (5.1.2021)

Potražite odgovor među prethodnim pitanjima . Radi se o nužnom zahvatu. Ako nema volje od ostalih, morati ćete sudskim putem.

Ranka pita: Poštovani,

radi kritike na rad predstavniku stanara, isti je odlučio dati ostavku na to mjesto i o tome obavijestio Upravitelja koji ga je razješio te dužnosti. Može li pradstavnik stanara samoinicijativo, bez potpisa stanara, dati ostavku i riješiti se te dužnosti bez odgovornosti za (ne)učinjena djela? (5.1.2021)

Može.

Sven pita: Poštovani imam pitanje..naime neki dan pojavio se oglas za prodaju atomskog skloništa u sesvetama koje pripada stambenoj zgradi...kako je moguće da se prodaje zajednički prostor zgrade i stanara? I kako je moguće da je privatno?? (4.1.2021)

Zajednički dio se može prodati ili prenamjeniti isključivo na temelju suglasnosti svih suvlasnika.

Ivana pita: Poštovani,
molila bi Vas za mi odgovorite:
1. Smije li predstavnik stanara javno objaviti dugovanja stanara (na oglasnoj ploči i ubacivanjem obavjesti u poštanske sandučiće)?
2. Smije li predstavnik stanara odbiti sanaciju stana (probila voda na nekoliko mjesta zbog nesanirane krovne terace) jer postoji dio sredstava pričuve koji nije plaćen (za period 2014. - 2017. koji je utužen i ovršen ali se nije namirio ovrhom)?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
(29.12.2020)

Pregledajte sadržaj na našoj web stranici. Već na naslovnoj strani imate odgovor na prvo pitanje.

Dejan pita: Poštovani u zgradi ali susjednih ulaz na moj dimnjak spojila se druga osoba mada svaki stan ima svoj dimnjak te meni sada dimi u stanu, što mi je činiti kome se obratiti jer dotični se ne želi od spojiti sa mojeg dimnjaka, unaprijed hvala (21.12.2020)

Savjetujte se sa dimnjačarom. Prema stanju koje navodite, u krajnjem sučaju ćete morati pokrenuti sudski postupak.

Vlatko pita: Pitanje glasi:Vlasnik stana iznajmljuje stan.Ima li vlasnik stana obvezu prijaviti osobe kojima je stan iznajmljen odnosno može li i treba li ovlašteni predstavnik stanara ili upravitelj to tražiti službenim putem od policije ako to vlasnik stana nije učinio. (21.12.2020)

Ne. Vlasnik stana je stvarno i ravno odgovor za sve što čini najmoprimac gede prava i obveza prpisanih Zakonom o vlasništvu i drugim ststvarnimmptravima, osim djela koja su propisana u smislu zaštite javnog interesa. Suvlasnik/ici koji su izravno oštećeni djelovanjem takvih ponašanjem pojedinaca imaju pravo na izravnu sudsku zaštitu

Aleksander pita: Nastavno na nize postavljeno pitanje...do propustanja vode je doslo od dotrajalosti, terasa je stara 13 godina. Nemoguce da je doslo nestrucnim koristenjem jer se terasa u biti ni ne koristi (21.12.2020)

Zato je i potrebno da se utvrdi činjenično stanje od strane stručne osobe. U takvm slučajevima se održava sredsvima pričuve.

Lea pita: Molim Vas kome se javiti u slučaju malverzacija predstavnika stanara. Naime predstavnik i njegov otac novce za pričuvu koriste da bi platili svoju struju, radove u stanu, priključili su još jednog stanara na stubišnu rasvjetu Itd, uredili tavan u još jedan stan Itd. Zanimam me kome se javiti i kako se to može dokazati. Govorimo o godinama pokradenog novca.
Hvala! (21.12.2020)

Uz priložene dokaze podnesite prijavu nadležnom sudu. Bio bi korisno da razmislite o promjeni prdstavnika.
Nema nadležnog tjela koje bi postupalo po službenoj dužnosti.

Laux pita: Lift ide u moj stan. Da li se mora tvrtki za servisiranje lifta predati jedan ključ? (20.12.2020)

Mora se osigurati nesmetan pristup

Aleksander pita: Postovani,
radi se o kaskadastom naselju, gdje je jedna terasa djelomicno krov stana ispod i djelomicno nadstresnica terase ispod.
S obzirom da terasa prokisnjava(losa hidroizolacija) i zbog toga vlaga ulazi u stan ispod, zanima me tko je duzan platiti sanaciju terase? vlasnik stana(gornje terase), pricuva, podijeljeni troskovi izmedju vlasnika terase i stana ispod? (20.12.2020)

Najprije se mora ustanoviti uzrok propuštanja;

-Ako je dožlo usljed erozije, rješava se sredstvima pričuve. -Ako je ddošlo do oštećemj,usljed nepravilnog pstupaja na površini, odgovoran je onaj koji je prouzroćio šteu.

Pošto se radi o jedinstvenoj građevinskoj cjelini, primjenjuju se pravula prpisana Uredbom o održavanju zgrada

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više