JE LI OVO POČETAK KRAJA ZA NEKE UPRAVITELJE?

19.2.2012

PRENOSIMO VIJEST SA PORTALA HRVATSKE RADIO TELEVIZIJE
Uplaćivali pričuvu, a zgrade se urušavaju

Nakon što se pojavila vijest da je direktor varaždinske tvrtke Stanoing Eduard Brumen, priveden zbog sumnje da je počinio kazneno djelo na području gospodarskog kriminala, te da je na ispitivanje u varaždinski Županijski sud doveden i njegov sinHrvoje Brumen, doznalo se kako je ukupno je privedeno sedam osoba, a istražna sutkinja je nakon saslušanja pustila četiri osobe na slobodu, dok je Eduardu i Hrvoju Brumenu teIvanki Strmečki odredila pritvor.

U slučaju višemilijunske pronevjere stambene pričuve, Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu donijelo je nalog o provođenju istrage protiv šest osoba, među kojima su Eduard Brumen, njegov sin Hrvoje i članica uprave Strmečki.

Udruženim snagama do više milijuna kuna

Osnovano se sumnja da su počinili kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti, poticanja na počinjenje tih kaznenih djela i kaznenog djela krivotvorenja službene isprave, a informaciju o provođenju istrage objavilo je Državno odvjetništvo na svojim web stranicama, ne navodeći imena osumnjičenika.

Prvoosumnjičenika Eduarda Brumena, čija tvrtka Stanoing upravlja s 483 stambene zgrade u Varaždinu i okolici, sumnjiči se da je od 2002. do kraja 2011. na tvrtkin račun prebacivao novac zajedničke pričuve i utrošio ga za podmirivanje troškova poslovanja svoje tvrtke i tako nezakonito pribavio oko 12,2 milijuna kuna. Istodobno je vlasnicima stanova i suvlasnicima zgrada prikazivao neistinite godišnje izvještaje.

Na nagovor drugoosumnjičenice (Strmečki) sklopio je ugovor kojim joj njegovo društvo daje dva stana u Varaždinu po cijeni nižoj od tržišne te neistinito naveo da su stanovi izgrađeni do nivoa roh-bau, iako su dovršeni po sistemu ključ u ruke, čime je ona ostvarila nepripadnu dobit veću od 516 tisuća kuna. Osnovano se sumnja i da je drugoosumnjičenica kao direktorica trgovačkog društva - prodavatelja stanova, s Brumenom sklopila ugovore kojima mu prodaje tri stana u Varaždinu po cijeni nižoj od tržišne, na čemu je onzaradio najmanje 91 tisuću kuna.

Brumena i Strmečki sumnjiči se i da su sklopili ugovor o kupoprodaji poslovnog prostora u Varaždinu, te potom u više aneksa ugovora povećavali površinu tog prostora, a smanjivali kupoprodajnu cijenu. Tako su tvrtki u Brumenovom vlasništvu pribavili više od 700 tisuća kuna.

Osnovano se sumnja da su četvrtoosumnjičenik i petoosumnjičenik te šestoosumnjičenica od 2006. do 2011. u razdoblju u kojem je svatko od njih bio direktor trgovačkog društva izvođača radova na stambeno- poslovnim objektima i apartmanima naredili da se dio računa dobavljača za ugrađeni materijal i izvršene radove ne ispostavlja E. Brumenu, već da se knjiže kao trošak poslovanja njihovog trgovačkog društva i trošak drugih gradilišta na kojima je to društvo izvodilo radove, pa su mu pribavili više od dva milijuna kuna na štetu izvođača radova. Na isti su način za E. Brumena i njegovog sina Hrvoja pribavili još najmanje 1,5 milijuna kuna.

E. Brumena se sumnjiči i da je za sina pribavio više od 450 tisuća kuna na razlici prodaje triju stanova po cijenama nižima od tržišnih.

Pitaju li se stanari - bilo je i vrijeme da se netko privede. Mjesecima su, kažu, uplaćivali pričuvu Stanoingu, dok im je zgrada - propadala. Marija Kefelja u trošnom stanu živi s četvero djece. Crijepovi padaju, prozori pucaju, vlaga prodire.

Padali su crijepovi tu na uličnu stranu, skoro je curi iz srednje škole pao na glavu,stakla od susjede padaju, vidi se sve razbijeno, postoji opasnost da se cijela zgrada uruši, teško je živjeti, rekla je Kefelja.

Tomislav Horvat
26.2.2012