UTVRDITE STVARNO VLASNIŠTVO NAD POSEBNIM DIJELOVIMA NEKRETNINE

12.3.2011

Temeljem tog Zakona donesen je i Pravilnik o povezivanju zemljišne knjige i knjige položenih ugovora i upisa vlasništva posebnog dijela nekretnine. Sukladno toj zakonskoj obvezi, koja se treba provesti do 2013. godine, upravitelji počinju pozivati  predstavnike stanara u zgradama da prikupe punomoći od suvlasnika stanova u zgradama za podnošenje zahtjeva za postupak povezivanja zemljišne knjige i knjige položenih ugovora.

Postupak povezivanja mora se provesti na svim nekretninama koje su upisane u knjigu položenih ugovora zato što ta knjiga mora prestati postojati, a posebni dijelovi zgrade se moraju spojiti sa zajedničkim dijelovima zgrade i zemljištem ispod zgrade. Nakon spajanja zemljišne knjige i knjige položenih ugovora, potonja prestaje postojati pa se vlasništvo više neće moći dokazivati pozivajući se na položen ugovor.

Upravni postupak povezivanja knjiga zakonska je obveza koja će se provoditi na nadležnom općinskom sudu, bez obzira na suglasnost suvlasnika.

Uz zahtjev koji se podnosi sudu, mora se priložiti i sljedeća dokumentacija:

- Dokaz da je utvrđena građevna čestica
- Izvod iz katastra o nekretnini
- Potvrda ureda za katastar o identifikaciji katastarske čestice (u slučaju da se podaci zemljišne knjige i katastra o katastarskoj čestici ne slažu u odnosu na broj katastarske čestice)
- Međuvlasnički ugovor
- Podaci o podulošcima iz knjige položenih ugovora
- Isprave na temelju kojih bi neupisani vlasnik posebnog dijela mogao zatražiti upis.

Radi brže i efikasnije provedbe postupka povezivanja mole se suvlasnici da dostave upravitelju podatke o posebnim dijelovima zgrade, presliku vlasničkog lista ili broj poduloška stana/poslovnog prostora, te OB za svakog od suvlasnika.
Troškovi postupka se naplaćuju iz zajedničke pričuve.

Napomena: Postupak povezivanja knjige položenih ugovora i zemljišne knjige postupak je u korist suvlasnika stambenih zgrada kojim će se utvrditi stvarna vlasništva posebnih dijelova zgrade.
Za stanove za koje se ne provede postupak neće se moći izdati vlasnički listovi ili će njihovo izdavanje biti znatno otežano. U slučaju da da se ne može utvrditi tko je osoba za koju se može smatrati da ima pravo vlasništva na posebnom dijelu
kao vlasnik će se upisati Republika Hrvatska.

Gordan
4.8.2011