ISKUSTVA S RAZDJELNICIMA POTROŠNJE TOPLINSKE ENERGIJE

9.3.2011


Svrha ugradnje razdjelnika za raspodjelu potrošnje toplinske energije u zgradama je kontrolirana potrošnja sa ciljem smanjenja troškova. Pitanje je dali se trenutno to može postići u svim slučajevima. Postoji nekoliko problema koje bi trebalo riješiti a pojavljuju se kroz slijedeća pitanja;

-Kako izvršiti pravilan izračun udjela u potrošnji za jedinice (stanove) u kojima nisu ugrađeni razdjelnici, ako to Pravilnikom  nije dobro riješeno?

-Nepripremljena infrastruktura

-zakonito reguliranje odnosa između tri subjekta: distributera, kupca(stanara) i davatelja usluge (ugradnja razdjelniaka i raspodjela potršnje)?




Česta je pojava da se suvlasnici koji nisu ugradili razdjelnike u svom stanu ponašaju komotno, trše energiju bez kotrole, a račun im ispadne manji nego kod onih koji su se izložili trškovima ugradnje razdjelnika. To je nedostatak Pravilnika  zbog čega suvlasnici u nekim zgradama u kojima su ugrađeni razdjenici razmišljaju o odustajanju od primjene istih do daljnjeg.

Problemi sa infrastrukturom su veoma složeni. Teško je utvrditi bez voljnog pristanka  suvlasnika broj grijaćih tijela u stanovima. Ugradnjom termostatskih ventila, bitno se mjenja protočnost i u dosta slučajeva se javljaju neprimjereni iritirajući zvukovi. Problem su i neke odluke iz prethodnog razdoblja o plombiranju ili skidanju grijaćih tijela i ugradnji dodatnih članaka ili tijela bez odobrenja.

Suvlasnici satambenih zgrada trebaju imate valjane odluke o prihvaćanju određenog modela o raspodjeli potrošnje.   Te Odluke bi bile ovlasti predstavniku suvlasnika da potpiše ugovor sa davateljem usluge ugradnje i iprikaza udjela u potrošnji i distributerom toplinske energije (uspostava potpunog stvarno-pravnog odnosa)

Osim navedenih činjenica, postoje i subjektivne okolnosti. Svaki suvlasnik sa ugrađenim razdjelnicima  može kontrolirati svoju potrošnju smanjivanjem temperature uz pomoć termo ventila ili pravilnim prozračivanjem prostorija. Međutim, uzalud su ta odricanja, ako susjed koji nije ugradio razdjelnike drži otvorene prozore i maksimalno otvorene ventile i na kraju dobije isti ili manji račun.

Naveli smo samo dio činjenica koje su odraz trenutnog stanja. Svemu tome u budućnosti treba dodati nužnost ulaganja u termoizolacijsku zaštitu zgrada, odnosno podizanje energetske učinkovitosti građevina.

Trenutno  moežemo zaključiti da je isplativa ugradnja razdjelnika pod slijedećim uvjetima:

1. Da svi suvlasnici dragovoljno ugrade razdjelnike,

2. Da se izvrši kvalitetna rekostrukcija infrastrukture  sa ciljem normalne protočnosti (pojava neprikladnih šumova ), termo-izolacijom toplovoda i ostali nedostatci...

3. Da se korisnici disciplinirano odnose prema potrošnji.

Pošteno je mišljenje jednog učesnika u ovim projektima a ono glasi: Nije pametno nešto raditi pod pritiskom, bolje je ponekad i pričekati, a vrijeme čekanja iskoristiti za pripremu infrastrukture i  kvaliteno informiranje svih krajnjih korisnika.

Građani su sve više svjesni nužnosti  provođenja mjera za uštedu anergije. Na to ih upozoravaju i sve veći računi  i pritisak na već ionako osiromašen kućni proračun.

Nadamo se da će se i zakonska regulativa prilagoditi stvarnim potrebama svih subjekata u programu, te da će se prilikom nužnih izmjena i dopuna Pravilnika za raspodjelu potrošnje tolinske energije, unijeti norme sukladne pozitivnoj praksi  u zemljama Evropske unije.







-




Markosi
18.2.2016
Nenad Šilobod
2.6.2014

NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više