ZAVODI ZA JAVNO ZDRAVSTVO

27.4.2009

Osnovna preventivna javnozdravstvena djelatnost Zavoda, monitoring nad značajnim faktorima okoliša (hrana, voda, zrak, otpad), parametrima zdravlja i bolesti (socijalna i zdravstvena karta županije), praćenje kretanja zaraznih i kroničnih masovnih (nezaraznih) bolesti pretpostavljaju ovu ustanovu za proaktivni pristup u odnosu na ulomke djelatnosti od interesa za Udrugu stanara - suvlasnika stambenih zgrada.

Higijensko-sanitarni preduvjeti za kvalitetan život u urbanoj sredini predmet su higijensko-epidemiološke zdravstvene zaštite koju provode timovi Epidemiološkog odjela Zavoda (liječnik specijalist epidemiolog i stručni suradnici sanitarne struke).

Neka područja ovog ulomka djelatnosti Zavoda koja u svakodnevnoj praksi predstavljaju interes stanovnika naše županije i koja su prepoznata kao problematika i od strane Udruge stanara - suvlasnika stambenih zgrada jesu:

-preventivne mjere dezinsekcije, deratizacije, dezinfekcije i
sanitacije
-smanjenje rizika od zaraznih, kožnih i alergijskih bolesti te
ugriza, ujeda i neugode (dekomodiranja) uzročnici kojih su
insekti i glodavci od javno zdravstvenog značaja, a vezano uz
higijenu stanovanja i održavanja okoliša stambenih zgrada
-prevencija bjesnoće (teške virusne zarazne bolesti), a vezano
uz značajnije prisustvo životinja lutalica (psi, mačke)
nepoznatog vlasnika ili u vezi s neodgovornim ponašanjem
poznatih vlasnika
-higijenski postupci s komunalnim otpadom, glomaznim
otpadom i spremnicima za iste, s aspekta uloge i odgovornosti
stanara
-održavanje drvarnica, konoba, podruma i ostalih nusprostorija
s aspekta rizika za pojavu i razmnožavanje glodavaca ili
insekata i dr.

Na području Republike Hrvatske djeluje mreža Zavoda.

Evo kako izgleda jedan od zavoda:

Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ, Krešimirova 52a, tel: 358-721 i 358-757

Dostupnost djelatnika higijensko-epidemiološke službe i drugih stručnjaka u zavodu (Zdravstveno-ekološki odjel, Odjel za mikrobiologiju, Odjel socijalne medicine i Odjel za izvanbolničko liječenje i prevenciju ovisnosti) u vezi s pitanjima, problemima i čimbenicima rizika za koje se građani obrate Zavodu na temu higijene stanovanja i okoliša (ili drugo iz djelokruga rada Zavoda), s aspekta uloge i obveza pojedinca u zajednici te zakonske regulative i kompetencije Zavoda podrazumijeva mogućnost dobivanja:

informacija

savjetovanja

edukacije (predavanja, brošure, letci i sl.)

intervencije na terenu

Temeljni pozitivni zakonski propisi proistječu iz Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti 8N.N. 60/92) i pratećih provedbenih pravilnika.

Za sve upite u vezi s predmetnom problematikom, telefonski ili osobno obratiti se možete na sljedeće adrese:

1. Ispostave Zavoda:

Ispostava Crikvenica, Kotorska bb, 241-055

Ispostava Cres, Cres, 572-218

Ispostava Mali Lošinj, Priko 69, 233-574

Ispostava Krk, Vinodolska bb, 221-955

Ispostava Opatija, Dr. V. Ekl, 718-067

Ispostava Rab, Palit bb, 725-991

Ispostava Delnice, I.G. Kovačića bb, 811-925

Kontakt osoba za Zavod:

mr.sc. Đana Pahor, dr.med. spec.epidemiologije

Voditeljica Epidemiološkog odjela

Tel/fax: 358-721, tel: 358-715

e-mail: epidemiologija@zzjzpgz.hr

Preko deset godina, ukazujemo na nedorečenost propisa kojima se regulira pitanje upravljanja i održavanje zgrada. Posljedice tog stanja vidljive su svakim danim sve više. Zgrade su u sve lošijem stan

Stan prodan na dradžbi zbog neplaćanja pričuve

Pravda je spora ali dostižna. Ipak se može stati na kraj onima koji ne plaćaju pričuvu i svoje stanove koriste na neprimjeren način za ostale suvlasnike.

Proizvodnja  PVC stolarije

Proizvodnja PVC stolarije

Premalo ljudi zna o PVC stolariji. Pozitivna i negativna iskustva investitora pred nas su stavili zadatak da odgovorimo na neka pitanja. Dugo nam je trebalo da na nas netko primi u proizvodne pogone.