Novosti s Liburnije

3.5.2016

Komunalac d.o.o. je tvrtka koja vrši uslugu odvoza i zbrinjavanja otpada na području Liburnije i zaleđa. Sjedište se nalazi  u Jurdanima, u Općini Matulji.

Prvih 50 zelenih otoka s kontejnerima za staklo, plastiku i papir postavljeno je na ulice još 2005. godine, a broj im se od tada redovno povećava.

Krajem 2014. godine započeo je pilot projekt odvojenog prikupljanja otpada „od vrata do vrata" na dijelu Općine Matulji. U prvom koraku je obuhvaćeno stotinjak domaćinstava na ruralnom području Obadi, Principi, Brajani, Mavrići i Franići te stotinjak stanova na području strogog centra Matulji, u dijelu ulice Milana Frlana.

Kako se taj projekt pokazao uspješnim, osobito u ruralnom području, početkom ožujka 2016. godine prošireno je područje obuhvata na ruralni dio Grada Opatije, područje Veprinca i Poljana.

Započeo pilot projekt odvojenog skupljanja otpada na dijelu Grada Opatije- Veprinca i Poljana

Dana 22.02. 2016 u uredu gradonačelnika Grada Opatije održana je konferencija za medije na kojoj je javnosti predstavljen novi pilot projekt odvojenog prikupljanja otpada.

Na konferenciji su sustav predstavili gradonačelnik Ivo Dujmić, u ime Grada Opatije te Ervino Mrak, direktor tvrtke Komunalac d.o.o. koja vrši uslugu odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada.

Pilot projekt startao je početkom ožujka, prvo na području Poljana i Veprinca, a kasnije će se proširiti na ostala gradska područja. U prvom trenutku obuhvaća oko 540 domaćinstava.

Ovakav način prikupljanja otpada, od vrata do vrata, omogućava korisniku da sam ima kontrolu nad količinom i vrstom otpada koju predaje na daljnje postupanje.

Uočeni nedostaci koji se eventualno pojave u testnom periodu odmah će se otklanjati te sustav prilagođavati potrebama građana na najbolji mogući način.

Nabavku novih kanti za građane je financirao Grad Opatija, uz pomoć Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te će korisnici besplatno dobiti potrebne nove kante (dvije) umjesto onih postojećih na javnim površinama. Svaki će korisnik biti odgovoran za njih, te će u slučaju da svojim postupanjem uzrokuje uništenje istih morati nabaviti nove o vlastitom trošku.

Sustav naplate odvoza smeća, dakle cijena odvoza ostat će nepromijenjena u ovoj fazi prilagođavanja i razvoja sustava.

Građani će prilikom preuzimanja kanti za osobnu upotrebu dobiti i letke sa uputama kako odvajati otpad.

Postojeće posude, koje se uglavnom nalaze na javnoj površini, postepeno će se povući iz upotrebe.

Predviđeno je stalno praćenje Pilot projekta po svim parametrima. Iskustva stjecana tijekom projekta služit će za nadogradnju i prilagodbu planiranog budućeg sustava zbrinjavanja otpada kako bi se uspostavio najoptimalniji način postupanja za korisnike.

Prvo reciklažno dvorište na Liburniji

Na području Mošćeničke Drage sredinom siječnja 2016. postavljeno je prvo mobilno reciklažno dvorište na Liburniji. Trenutno je smješteno u samom centru, na Aleji Slatina.

Postavljanjem istog zadovoljena je zakonska obveza jedinice lokalne samouprave za organizacijom prikupljanja pojedinih vrsta otpada od građana. Stanovnicima Mošćeničke Drage  sada je omogućeno da odlažu pojedine vrste otpada nastale u svom domaćinstvu, u neposrednoj blizini, i na ispravan način.

Na novom reciklažnom dvorištu korisnici iz Mošćeničke Drage mogu odvojeno odložiti problematični i ambalažni otpad, te pojedine korisne komponente otpada:

-       papir i karton

-       ambalaža od plastike, metala i tetrapaka

-       metalna ambalaža pod tlakom (sprejevi)

-       ambalaža od opasnih tvari (od ulja, lakova, boja…)

-       ambalaža od stakla

-       odjeća i tekstil

-       toneri

-       sitni ee otpad

-       baterije

-       lijekovi

Budući da je riječ o mobilnom kontejneru, premještat će se u prostoru općine prema unaprijed dostavljenom rasporedu. Opremljeno je uređajem koji očitava popunjenost posude odloženim otpadom te automatski šalje obavijest komunalnoj tvrtki, a kako ne bi došlo do pretrpavanja posuda.

Nabava mobilnog reciklažnog dvorišta je provedena u suradnji Općine Mošćenička Draga, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Komunalca d.o.o. Jurdani.

Trošak nabave iznosio je 280.000 kn. Od ukupnih troškova 60% financirala je Općina Mošćenička Draga, a 40% sufinancirao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Preko deset godina, ukazujemo na nedorečenost propisa kojima se regulira pitanje upravljanja i održavanje zgrada. Posljedice tog stanja vidljive su svakim danim sve više. Zgrade su u sve lošijem stan

Stan prodan na dradžbi zbog neplaćanja pričuve

Pravda je spora ali dostižna. Ipak se može stati na kraj onima koji ne plaćaju pričuvu i svoje stanove koriste na neprimjeren način za ostale suvlasnike.

Proizvodnja  PVC stolarije

Proizvodnja PVC stolarije

Premalo ljudi zna o PVC stolariji. Pozitivna i negativna iskustva investitora pred nas su stavili zadatak da odgovorimo na neka pitanja. Dugo nam je trebalo da na nas netko primi u proizvodne pogone.