HAKOM za uvođenje reda u postavljanje svjetlovoda u stambene zgrade.

19.7.2014

Na web stranicama HAKOM-a, na poveznici http://www.hakom.hr/default.aspx?id=3765, dostupni su Okvirni ugovor o postavljanju, upravljanju, održavanju i zamjeni svjetlovodnih instalacija u zgradama te brošura „Svjetlovod dolazi u zgradu". Ugovor i brošura mogu se slobodno preuzimati i distribuirati u elektroničkom i pisanom obliku.

Ovim putem pozivamo predstavnike iz udruge upravitelja zgrada i udruge stanara da informaciju o objavljenim dokumentima proslijede svojim članovima.

Namjera HAKOM-a je da kroz brošuru građanima pojasni nove propise koji se tiču svjetlovodnih instalacija u zgradama te da olakša njihovo provođenje u praksi.

Principi iz Okvirnog ugovora na odgovarajući se način mogu primijeniti i na postavljanje instalacija u zgradama koje nisu predmet propisa o zajedničkom korištenju (npr. instalacije koaksijalnih kabela).

Okvirni ugovor nije pravno obvezujući ni za jednu stranu te se sukladno dogovoru može mijenjati i nadopunjavati. To znači da se može primijeniti kao ogledni primjerak koji se prilikom stvarno pravnog posla prilagodi specifičnosti svakog konkretnog slučaja.

Za suvlasnike stambenih zgrada bitno je da na ovaj način nisu izloženi pritiscima pojedinih suvlasnika i operatera koji se povode pravom svakog pojedinca na usluge po svom izboru.

Činjenica je da se svakom suvlasniku mora na primjeren način omogućiti korištenje prava na usluge, ali to ne smije biti na štetan način za ostale.

Energetska obnova zgrada

Koliko kvalitetni se obavlja energetska obnova zgrada, je pitanje na koje će odgovori stizati u budućem vremenu. Međutim, već sada se javljaju "slučajevi".

OZELENJAVANJE KVARTA SIMBOL GRADA

Da građani mogu dati svoj doprinos uređivanjem određenih površina u gradovima, može se vidjeti iz ovog primjera

Pitanja i odgovori

U posljednje vrijeme nismo bili u mogućnosti odgovarati na sva postavljena pitanja.

Energetska obnova zgrada