GUBITCI TOPLINSKE ENERGIJE

24.11.2016

Bilanca toplinskih gubitaka zgrade

Bilanca toplinske energije za zgradu opisuje odnos energije dovedene u zgradu radom termo-tehničkih sustava i dobitaka od Sunčevog zračenja i unutarnjih dobitaka te gubitaka toplinske energije kroz elemente vanjske ovojnice. Udjeli toplinskih gubitaka imaju specifične vrijednosti za prosječnu obiteljsku kuću:

-Kroz prozore - transmisijske toplinske gubitke i toplinske gubitke provjetravanjem s udjelom do 50%

-Kroz vanjske zidove – transmisijske toplinske gubitke s udjelom do 20%

-Kroz krov - transmisijske toplinske gubitke s udjelom do 20%

-Kroz pod - transmisijske toplinske gubitke s udjelom do 5%

-Gubici u sustavu grijanja s udjelom do 12%

Mogu se ostvariti i specifični udjeli dobitaka toplinske energije:

-kroz prozore od Sunčevog zračenja s udjelom do 12 %

-unutarnji dobici od rada uređaja i topline uslijed boravka ljudi s udjelom do 6%.

Poboljšanjem toplinskih karakteristika konstrukcija vanjske ovojnice i povećanjem učinkovitosti termo-tehničkih sustava utječe se na smanjenje toplinskih gubitaka proporcionalno njihovom udjelu u ukupnim gubicima.

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada-prvi inicijalni sastanak povjerenstva

Započeo je proces koji bi trebao rezultirai donošenjem Zakonom o upravljanju i odražvanju zgrada.
Uklonjen prijedlog za izradu nacrta zakona

17.09. Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja na prijedloga Udruge stanara i Udruženja za upravljanje zgradama pri HGK, organiziralo je okrugli stol u svezi priprema za izradu nacrta Za

Energetska obnova zgrada

Koliko kvalitetni se obavlja energetska obnova zgrada, je pitanje na koje će odgovori stizati u budućem vremenu. Međutim, već sada se javljaju "slučajevi".

Energetska obnova zgrada

RAZDJELNICI

Dolazi nova sezona grijanja, i ponovno se otvara pitanje razdjelnik. Zašto su samo kod nas u Hrvatskoj razdjelnici nepoželjni?