Povećanje pričuve: zakonita odluka?

10.12.2014

Prenosimo pitanje u kojem treba vidjeti radi li se o protuzakonitoj ili nemoralnoj odluci?

Je li moguće nametnuti povećanje pričuve sa 190 kn na 800 kn zbog fasade na zgradi starosti 10 god, s time da se uzima kredit na period od 12 god. Koliki je postotak stanara potreban za takvu odluku, naglašavam, nije da ne želim plaćati, nego zaista nisam u mogućnosti. Hvala...

Možda će biti jasnije kad se pročita sljedeće:

čl. 90. st. 2. ZOV-a (Zajednička pričuva)

(1) Zajednička pričuva iz članka 85. stavka 2. ovoga Zakona je namjenski vezana zajednička imovina svih koji su suvlasnici nekretnine, namijenjena za pokriće troškova održavanja i poboljšavanja nekretnine te za otplaćivanje zajma za pokriće tih troškova.

(2) Zajedničku pričuvu tvore novčani doprinosi koje su suvlasnici uplatili na temelju odluke donesene većinom suvlasničkih dijelova, odnosno odluke koju je na zahtjev nekoga suvlasnika donio sud s obzirom na predvidive troškove i uzimajući u obzir imovinsko stanje svih suvlasnika.

(3) Zajedničkom pričuvom upravljaju suvlasnici, odnosno upravitelj nekretnine kao imovinom odvojenom od imovine bilo kojega suvlasnika, uloženom na način da donosi plodove.

(4) Dopuštena su samo ona plaćanja iz pričuve koja su učinjena radi plaćanja troškova održavanja i poboljšavanja nekretnine ili otplatu zajma uzetoga za pokriće tih troškova; ovrhu je dopušteno provoditi na zajedničkoj pričuvi samo radi podmirenja tih tražbina.

(5) Upravitelj kojem je završila uprava dužan je bez odgađanja položiti račun o pričuvi i ostatak predati novom upravitelju; razriješi li sud upravitelja, naložit će mu da u roku od četrnaest dana pod prijetnjom ovrhe preda utvrđeni ostatak novom upravitelju.

(6) Suvlasnik koji je otuđio svoj suvlasnički dio nekretnine nema pravo zahtijevati povrat svoga doprinosa u zajedničku pričuvu, nego taj ostaje i dalje u njoj kao doprinos toga suvlasničkoga dijela.

Ozbiljno se postavlja pitanje donošenja odluke od strane natpolovične vćine suvlasnika po udjelu u vlasništvu. To treba gledati i kroz činjenicu da značajan broj suvlasnika potpisuje suglasnost, a da zapravo i nije upoznat sa stvarnim stanjem.
Nakon potpisivanja, ostaje im samo traženje prava u sudskom postupku.
Ovakva pitanja se javljaju sve češće jer živimo u vremenu kad u zgradama žive mnogi nezaposleni, s malim mirovinama i sl.

U SVAKOM SLUČAJU, INVESTIRANJE U  ENERGETSKU OBNOVE ZGRADA  DONOSI I POBOLJŠANJE KVALITETA GRAĐEVINE ŠTO BI DUGOROČNO TREBALO SMANJITI TROŠKOVE ŽIVOTA. MEĐUTIM, TO NE MOGU SVI POSTIĆI.

Ogledmi primjer Odlukeo kućnom redu

Ovo je primjer kako bi se trebala donijeti odluka o kućnom redu
Dimnjaci i sigurnost

Česta se javjaju pitanja vezana za obavezne kontreole ispravnosti dimnjaka. Tko je odgovoran. Zašto su zakonom propisane obveze?
Edukacije o zaštiti okoliša nikad nije bila tako važna kao danas

Pošto smo prisiljeni da obustavimo edukativne izložbe, na ovaj način vam predstavljamo sadržaj koji se nalazi na plakatima B1 i B2.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zakključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo