VIDEONADZOR

3.10.2021

Kamere videonadzora danas su uobičajeni element našeg okruženja i možemo ih vidjeti gotovo svugdje od ulaska u neku od institucija, terase kafića, parkirališta, javne površine ili pak na ulazu u stambenu zgradu. Premda pojedinci u pravilu nemaju ništa protiv videonadzora kada je postavljen u određene sigurnosne svrhe, zbog njihove sve veće rasprostranjenosti povećava se strah od gubitka privatnosti. To se posebno očituje kod uspostave sustava videonadzora u stambenim zgradama. Međutim, i takav sustav videonadzora kao i bilo koji drugi sustav mora biti zakonito utvrđen i transparentan a ujedno se time i smanjuje bojazan od prekomjernog zadiranja u privatnost pojedinca.

Prema važećim propisima (Zakon o provedbi opće uredbe čl. 31.) sustavom videonadzora u stambenim zgradama može se obuhvatiti samo:

-            pristup ulascima i izlascima iz stambenih zgrada te

-            zajedničke prostorije u stambenim zgradama.

Zabranjeno je korištenje videonadzora za praćenje radne učinkovitosti domara, spremačica i drugih osoba koje rade u stambenoj zgradi.

Za uspostavu sustava videonadzora potrebna je suglasnost suvlasnika koji čine najmanje 2/3 suvlasničkih dijelova.

Koje sve uvjete je potrebno zadovoljiti da bi videonadzor u stambenoj zgradi bio valjan i u skladu s Općom uredbom o zaštiti podataka i Zakonom o provedbi Opće uredbe možete vidjeti

OVDJE

(link: https://feralis.hr/centar/videonadzor/videonadzor-u-stambenim-zgradama-gdpr )

Za  sve upite vezano za zaštitu podatka i videonadzor u stambenim zgradama te pripremu prijedloga potrebne dokumentacije možete se obratiti na e-mail adresu: feralis@feralis.hr Centra Feralis za zaštitu osobnih podataka.

Ometanja normalnog korištenja posebnog djela, stana ili drugog prostora

Već bezbroj pitanja se odnosi na ometanje od strane susjeda ili drugih osoba.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zakključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo