Uvjeti rada u centrima za gospodarenje otpadom

Prije ulaska otpada u sortirnicu imamo primjera gdje djelatnik sa vilama nastoji izdvojiti nekorisne frakcije

8.9.2024

Jesu li uvjeti rada djelatnika u Centrima za gospodarenje otpadom humani i koliko ovise o tehnologiji koja se primjenjuje, a koliki je doprinos građana?
 
Naslušali smo se dosta toga o Centrima za gospodarenje otpadom, međutim malo se zna o uvjetima u kojima rade djelatnici u neposrednim procesima unutar centara.
 
U neposrednom procesu odvajanja otpada u "Centrima za gospodarenje otpadom", često su uvjeti  ispod dostojanstva čovjeka u ovom stupnju razvoja civilizacije.
Da bi  bolje razumjeli situaciju, moramo istaknut da bi u centre trebao dolaziti razvrstani otpad, kako bi se korisne frakcije mogle usmjeravati prema oporabiteljima. 
Nažalost, situacija je daleko od idealne. To znači da mi, kao građani, još uvijek nismo savjesni prilikom odlaganja otpada. U odloženom otpadu u pravilu je  osim korisnih frakcija prisutan i biootpad. Prisutnost biootpada uvjetuje onečišćenje i onog djela koji se sutra ponovno može reciklirati i koristiti za proizvodnju novih proizvoda.
Daleko veći problem za djelatnike je u tome što je  biootpad u fazi raspadanja opasan za ljudsko zdravlje. U današnje vrijeme se malo spominje bolest "trbušni tifus". Sadašnja situacija zahtjeva da se svi oni djelatnici koji su neposredno vezani za naknadno razvrstavanje otpada na linijama - sortirnicama, trebaju preventivno cijepiti.
 
ZATO APELIRAMO NA GRAĐANE DA  SVJESNIJE POSTUPAJU PRILIKOM ODLAGANJA, ODNOSNO RAZVRSTAVANJA OTPADA KAKO BI POMOGLI TIM LJUDIMA DA SAČUVAJU ZDRAVLJE!




NAJČITANIJE

Nacrt Zakona o upravljanju i održavanju zgrada

Nacrt Zakona o upravljanju i održavanju zgrada

Vlada prihvatila prijedlog Zakona o upravljanju i održavanju zgrada.
OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA VODA 2024.

OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA VODA 2024.

Međusektorskom suradnjom na otoku Rabu raznim aktivnostima obilježen Svjetski dan voda u 2024. godini!
Primjeri dobre prakse - Osječko-Baranjska županija

Primjeri dobre prakse - Osječko-Baranjska županija

Hvalevrijedan model međusektorske suradnje u Osječko-baranjskoj županiji!

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više