Što je to energetski certifikat i što su to energetska svojstva građevine?

14.11.2013

„ Energetski certifikat je službeni dokument koji prikazuje energetska svojstva građevine i kao takav se mora dostaviti Ministarstvu od strane ovlaštene osobe. Svaki izdani certifikat ima jedinstveni broj kojim je identificirana ovlaštena osoba koja ga je izradila i broj koji identificira objekt za koji je izdan. Što se tiče energetskih svojstava građevine, riječ je o građevinskim podacima objekta, te njihovom vezom s potrošnjom energenata (plin, lož ulje, električna energija,  toplinska energija) za grijanje, hlađenje i ventilaciju. Uz te podatke idu i prijedlozi za smanjenje potrošnje, te troškova energenata i vode.

 

Energetski certifikat moraju imati i zatvorske zgrade!

Energetski certifikat moraju imati novogradnje, zgrade za koje se ishoduje uporabna dozvola, zgrade ili stanovi koji se prodaju(iznajmljivačima je rok produljen do 01. 01. 2016.), zatim zgrade javne namjene, primjerice poslovne zgrade, državne zgrade, zgrade lokalne i područne samouprave, zgrade sudova, zatvora, vojarni, banaka, trgovina, restorana, hotela, zgrade željezničkog, cestovnog, zračnog i vodenog prometa, zgrade pošta, telekpmunikacijskih centara, zgrade za predškolsko, osnovno, srednje i više obrazovanje, vrtići, jaslice, domovi umirovljenika, đački, studentski, radnički, dječji i drugi domovi namijenjeni privremenom ili stalnom boravku, zgrade sportskih udruga i organizacija, sportskih objekata, zgrade kulturnih namjena, kina, kazališta, muzeja, zgrade bolnica i drugih ustanova namijenjenih zdravstveno-socijalnoj i rehabilitacijskoj svrsi i druge.

Tko ne mora imati energetski certifikat?

Izdavanje energetskog certifikata nije potrebno za zgrade ili stanove koji imaju površinu manju od 50 četvornih metara; privremene zgrade, jednostavne građevine; postojeće zgrade ili stanovi koji se prodaju ili iznajmljuju bračnom ili članovima uže obitelji, te zgrade koje se ne griju.

Ukoliko banka traži izdavanje energetskog certifikata za potrebe vlastite zabilježbe na stan i štićenje nekretnine za koju se izdaje kredit, energetski certifikat može se izraditi.

Kad kupujemo auto prvo pitamo koliko troši goriva, a za stan... ?

Pri kupnji automobila, novog ili starog, obično je presudna potrošnja goriva, dok pri kupnji stana mnogi do sada nisu razmišljali o potrošnji energenata za grijanje i hlađenje. Naš sugovornik iz Riteha, dipl.ing.el. Eduard Vivoda, napominje da je jedan od ciljeva energetskog certificiranja i to da kupac stana zna što dobiva, odnosno, da zna koliko je njegov stan kvalitetno energetski napravljen, što i te kako utječe na izdatke za potrošnju energije. Vivoda podsjeća da postoji 8 energetskih razreda, od A+, A, B,C,D,E,F i G, s tim da A+ označava energetski najpovoljniji, a G najnepovoljniji energetski razred. Od dodaje kako će energetsko certificiranje doprinijeti regulaciji tržišta nekretnina te potaknuti investitore na kvalitetniju gradnju uz korištenje boljih materijala. /d.h./




NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više