Predstavnik suvlasnika

4.10.2013


U članku 375. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima navode se pitanja koja sačinjavaju Međuvlasnički ugovor. U navedenom članku stoji da međuvlasnički ugovor sadrži podatke o osobi koja je ovlaštena za predstavljanje i zastupanje suvlasnika prema upravitelju, odnosno trećim osobama te uključuje granice njegovih ovlasti.

Iz mnogobrojnih pitanja građana koji nam svakodnevno pristižu vidljivo je da predstavnik suvlasnika ne ispunjava ulogu koju mu određuje zakon. Često se spominje samovoljno donošenje odluka i financiranje zahvata bez upoznavanja ostalih suvlasnika. Zabilježen je i niz primjera zlouporaba na štetu suvlasničke zajednice.

Zabrinjava i činjenica da mnogi suvlasnici nisu svjesni svog statusa koji ih obvezuje na sudjelovanje u upravljanju i odlučivanju o pitanjima koja su vezana za zajedničke dijelove zgrade. To je posljedica davnih dana kada je netko drugi brinuo o stanovima u kojima su živjeli nositelji stanarskog prava.  U to vrijeme bilo je dovoljno da se potreba za nekim zahvatom prenese predsjedniku kućnog savjeta, a on(a) bi preko SIZ-a riješio/la problem. Mnogi suvlasnici nisu promijenili svoj stav prema problemima u zgradi pa obavještavaju predstavnika ili upravitelja i zahtijevaju da im oni riješe problem. Zbog takvih odnosa predstavnik stanara i upravitelj su u ulozi nekog novog SIZ-a za čije funkcioniranje  suvlasnici osiguravaju financijska sredstva, ali ne sudjeluju u donošenju odluka i obvezama kroz koje odlazi novac pričuve...


(Ovo je nova rubrika i u nastavku ćemo ukazati na konkretne obveze i prava predstavnika suvlasnika. Očigledno je da moramo podsjetiti suvlasnike o nužnosti nadzora nad radom predstavnika, načinu za razrješenje i izbor novog predstavnika te druga pitanja.)

Još samo kao podsjetnik:


Članak 375.

(1) Uzajamni odnosi suvlasnika u svezi s upravljanjem i korištenjem nekretnine utvrđuju se ugovorom koji mora biti sklopljen u pisanom obliku (međuvlasnički ugovor).

(2) Međuvlasnički ugovor iz stavka 1. ovoga članka sadrži osobito:

- veličinu suvlasničkih dijelova nekretnine,

- uvjete i način upravljanja nekretninom,

- pobliže podatke o osobi koja će upravljati nekretninom,

- opseg poslova koje će obavljati ta osoba, odgovornost za obavljanje poslova i sl.,

- uvjete i način prikupljanja i raspolaganja sredstvima zajedničke pričuve,

- ime suvlasnika ovlaštenoga za predstavljanje i zastupanje suvlasnika prema upravitelju, odnosno trećim osobama i granice njegovih ovlasti,

- uvjete i način korištenja zajedničkih prostorija, uključujući i stan namijenjen za nadstojnika zgrade, te uređaja i zemljišta koje pripada određenoj nekretnini.

(3) Odluke koje proizlaze iz međuvlasničkoga ugovora obvezuju sve suvlasnike ako je ugovor sklopila većina suvlasnika čiji suvlasnički dijelovi čine više od polovice vrijednosti svih posebnih dijelova nekretnine.

(4) Odredbe međuvlasničkoga ugovora imaju učinak i prema suvlasniku koji je to pravo stekao nakon sklapanja međuvlasničkoga ugovora.

Obavezno pogledati primjer "Međuvlasnički ugovor" čl. 12, 13 i 14.




Marijan
17.2.2014

NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više