Pravo i dužnost predstavnika suvlasnika

11.8.2022

Preko 50 000 odgovora na pitanja građana, očigledno nije dovoljno da bi se izbjeglo učestalo ponavljanje istih ili sličnih!

MOLIMO ZA RAZUMJEVANJE JER SAV SADRŽAJ NA OVOJ WEB STRANICI JE DJELO VOLONTERA!

Pitanja koja se često ponavljaju se odnose na prava i dužnosti predstavnika suvlasnika. Kako bi izbjegli ponavljanje istih ili sličnih pitanja dajemo sažetak odgovora:

PRAVO

Predstavnik suvlasnika zastupa suvlasnike prema upravitelju i trećim osobama pod uvjetima predviđenim Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (NN 152/14) i odredbama iz međuvlasničkog ugovora po pitanjima od zajedničkog interesa.

Ako samoinicijativno donosi i provodi odluke koje su štetne za suvlasničku zajednicu predstavnik suvlasnika može biti kazneno odgovoran. U slučaju da su na temelju samoinicijativnih odluka nastupile štetne posljedice za suvlasničku zajednicu, svaki pojedini suvlasnik može protiv predstavnika podnijeti kaznenu prijavu nadležnom sudu.

OBVEZE:

-predstavlja suvlasnike na način da zakonite odluke zajednice prenosi na izvršenje upravitelju;

-prenosi suvlasnicima prijedloge godišnjeg plana održavanja zgrade koji je dužan pripremiti upravitelj;

-dostavlja upravitelju prijedloge zajednice za rješavanje tekuće problematike;

-dostavlja upravitelju obavijesti o poduzimanju hitnih i nužnih zahvata;

-poziva ili obavještava predstavnike tijela i službi koje rade na zaštiti javnog interesa u žurnim slučajevima, te istodobno daje obavijesti upravitelju koji nastupa dalje na temelju zakonskih obveza.

NAPOMENA

Ako predstavnik ne postupa sukladno Zakonu i odredbama međuvlasničkog ugovora, stečeni su uvjeti za njegovu smjenu.

Sukladno zakonu, sve suvlasnike prema upravitelju zastupa predstavnik, pa u redovitim poslovima održavanja upravitelj nije dužan komunicirati sa suvlasnicima pojedinačno. U ovakvim situacijama je upravitelju ostalo pravo da sam odluči da li će dragovoljno "razgovarati" sa suvlasnicima pojedinačno.

Upravitelj ne odlučuje o izboru predstavnika, ali može na primjeren način obavijestiti suvlasnike o njegovom protuzakonitom ponašanju (situacija kada predstavnik bez znanja upravitelja i bez suglasnosti suvlasnika donosi odluke koje mogu imati štetne posljedice).