Edukacije o zaštiti okoliša nikad nije bila tako važna kao danas

23.12.2020

Program koji je pokrenut pod pokroviteljstvom  Primorsko-goranske županije u suranji sa Nastavnim zavodom za javno zdravstvo PGŽ krajem 2019. godine je nakon održane dvije izložbe u osnovnim školama i dvama galerijama zbog svima poznate situacije s korona virusom privremeno obustavljen. Međutim, i u ovim uvjetima se može nešto napraviti. Možda je baš ovo  trenutak kad još ozbiljnije moramo razmišljati o ugroženosti čovjeka i prirode od strane opasnosti iz nepoznatih izvora. A dovoljno je da se olako gomila razni otpad kojeg priroda ne može apsorbirati.

Činjenica je da se danas mnogo govori o zbrinjavanju otpada, a smeća je svakim danom sve više. Puno manje se govori o smanjenju  otpada.

Nešto više se radi na smanjenju zagađenja pri opskrbi stanovništva energijom. Posebno je značajna opskrba toplinskom energijom  gdje je još uvijek u uporabi zastarjela tehnologija s velikim stupnjem zagađivanja okoliša. Zbog toga su nužne promjene i primjena novih toplinskih tehnologija. Posebno se potencira korištenje sunčanih kolektora, dizalica topline, kondenzacijskih tehnologija i drugih obnovljivih izvora energije.

Cilj nam je da preko ovog portala i na svaki drugi mogući način što više ukažemo na nužnost smanjenja otpada. Smisao našeg poziva na zajedničko djelovanje i jest u tome da svatko sa svoje pozicije da doprinos.

(Ilustracje su preslike originalnih plakata i neki detalji neisu dovoljno vidjivi.Zainteresirani će imati priliku da se bolje upoznaju sa sadržajem  na izložbama koje bi trebale uslijediti kad prođe  epidemiološka kriza).