DIMNJAČARSTVO

18.2.2011

TEMELJNI ZAKONI I PROPISI KOJI REGULIRAJU OBAVLJANJE DIMNJAČARSKIH POSLOVA

Dimnjačarstvo je jedna od komunalnih djelatnosti i obavlja se prema ZAKONU O KOMUNALNOM GOSPODARSTVU s ciljem pružanja usluge od interesa za fizičke i pravne osobe.
Pod obavljanjem dimnjačarskih poslova podrazumijeva se obveza čišćenja i kontrole dimovodnih objekata i uređaja za loženje.

Jedinice lokalne samouprave donose odluke o koncesiji dimnjačarima koji će imati ovlasti za obavljanje dimnjačarskih poslova (primjer jedinice lokalne samouprave).

Tehničkim propisom za dimnjake u građevinama, u okviru ispunjavanja bitnih zahtjeva za građevinu, propisuju se tehnička svojstva za dimnjake, zahtjevi za projektiranje, izvođenje, uporabljivost, održavanje dim­nja­ka i drugi zahtjevi za dimnjake te tehnička svojstva i drugi zah­tjevi za građevne proizvode namijenjene ugradnji u dimnjake.

Osim propisima određene obveze omogućavanja normalne djelatnosti dimnjačarima, treba znati okolnosti u kojim ćemo pozvati dimnjačara,

U svrhu zaštite života ljudi i imovine od požara donesen je ZAKON O ZAŠTITI OD POŽARA koji vlasnike ili korisnike dimnjaka i ložišta obvezuje da iste održavaju u ispravnom stanju, o čemu moraju posjedovati dokumentaciju.

Opskrba toplinskom energijom je danas jedan od najvećih problema u zgradama. Mnogi suvlasnici žele izaći iz sustava toplana i preći na etažno grijanje. Tu se često javlja problem dimovoda.

Nastojte dimnjake kupovati na istom mjestu gdje i ostali materijal za krov.

Ometanja normalnog korištenja posebnog djela, stana ili drugog prostora

Već bezbroj pitanja se odnosi na ometanje od strane susjeda ili drugih osoba.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zakključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo