FASADA, PROZORI, INFRASTRUKTURA PA TEK ONDA RAZDJELNICI

4.5.2012

Crne slutnje da će nam cijena energije ozbiljno ugroziti standard se svakim danom  sve više ostvaruju. 

Nije vrijeme za kukanje, jer ćemo tako dočekati još gore.  

Što učiniti, kad se jedva sklapa kraj sa krajem. Možda će zvučati čudno, ali u nečem bi se trebali još više odreći i uložiti u ono što nas najviše ugrožava. Nije popularno isticati izjave političara, ali jedna je prije nekoliko dana zvučala krajnje istinito. Predugi razgovori putem mobitela. Nedavno se lako moglo izbrojiti koliko građana ima  mobitele. Danas je još lakše prebrojiti one koji ih nemaju. Kad bi smanjili potrošnju na razgovore, mogli bi na drugoj strani nešto pozitivno napraviti. 

Lako je kazati da je nužno ulaganje u stambene zgrade. Međutim, kad se pogleda struktura suvlasnika, mora se zastati. Još uvijek su u mnogim zgradama većinom umirovljenici. Zna se kako mnogi žive. Međutim, postoji i druga istina. Postoje djeca ili drugi nasljednici. Oni bi trebali biti motivirani da udruže sredstva i održe ili unaprijede vrijednost nekretnine koja će sutra biti njihova.

U knjizi koju smo nedavno izdali, u jednom dijelu smo spomenuli udio u troškovima svakog suvlasnika. Uzmimo primjer zgrade sa  100 stanova. U idealnom smislu, svaki suvlasnik sudjeluje u 1 % održavanja zgrade. I kad je u pitanju kreditna zaduženost,  od  milion kuna, svaki suvlasnik je dužan po 10.000,00. Uzmimo da je to kredit na 60 mjeseci, mjesečna rata iznosi 166,66 Kuna.  Usporedimo te rate sa ratama za otplatu automobila ili nekih drugih pokretnina, može se izvući jednostavan zaključak.

Ako se već smogne snage za investicije, treba ozbiljno razmotriti i odrediti prioritete. Uzmimo  činjenicu da  na zgradi treba sanirati krov i fasadu. Ovo napominjemo zbog činjenice da je u praksi zabilježeno više slučajeva sanacije fasade,  krov je zanemaren iako su na njemu morali biti izvedeni nužni zahvati zbog dotrajalosti. Suvlasnici koji nisu izravno pod krovom radije donose odluku o sanaciji fasade jer se osim termo učinka, postiže i onaj vizualni kojim se podiže cijena vrijednosti stana koji nije izravno pod krovom.

U posljednje vrijeme je u trendu da se u zgradama koje su sustavu opskrbe toplinskom energijom ugrađuju razdjelnici za raspodjelu potrošnje toplinske energije. Iako je u nekim slučajevima došlo do značajne uštede energije , to je zanemarivo u odnosu na ona stanja  gdje su postavljeni na neprilagođenu infrastrukturu, neispravne fasade i prozore. 

Postavite sebi pitanje? Dali vam razdjelnici služe za uštedu energije ili raspodjelu gubitaka!

Ako već smognete snage i stvorite uvjete za investicije, dobro razmislite o prioritetima. 





Hrvoje
14.12.2013

NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više