Reciklažna dvorišta u gradu Zagrebu

19.7.2016

U Zagrebu se još 1988. godine započelo s odvojenim prikupljanjem nekih vrsta otpada, a danas su ti, kao i mnogi drugi slični projekti, uobičajen i vrlo dobro prihvaćen komunalni standard. U ukupno oko 6.000 spremnika i posuda, smještenih na javnim površinama, odvojeno se prikupljaju papir, staklo, plastična i metalna ambalaža, tekstil i biootpad, a u devet reciklažnih dvorišta i tri mobilna reciklažna dvorišta prikuplja se tridesetak vrsta otpada iz domaćinstava.

Reciklažno dvorište je građevina namijenjena razvrstavanju i privremenom skladištenju posebnih vrsta otpada. Reciklažna dvorišta imaju značajnu ulogu u ukupnom sustavu gospodarenja otpadom, jer služe kao poveznica kojom jedinice lokalne samouprave osiguravaju vezu između građana, ovlaštenih skupljača i ovlaštenih obrađivača. U Zagrebu je usvojen pristup prema kojem se predviđa da reciklažna dvorišta budu smještena tako da građani mogu do njega doći na lak način i u kratkom vremenu, tj. da se osigura lak pristup vozila građana, ali i manipulacija vozilima koja odvoze sakupljeni otpad. Prema Zakonu o održivom gospodarenju otpadom, Grad Zagreb je obvezan uspostaviti najmanje po jedno reciklažno dvorište u svakoj od sedamnaest gradskih četvrti. Imajući to na umu, u planu je uspostavljanje novih reciklažnih dvorišta od kojih su osigurana još dva mobilna reciklažna dvorišta koja će se uskoro uspostaviti. U tijeku je postupak javne nabave za ugovaranje radova za izgradnju fiksnog reciklažnog dvorišta u Svetoj Klari (gradska četvrt Novi Zagreb-zapad), dok je za fiksno reciklažno dvorište na području Peščenice-Žitnjaka u fazi izrada tehničke dokumentacije.

Mobilna reciklažna dvorišta su prenosive jedinice, kontejnerskog tipa, s mogućnošću otvaranja stranica, u kojima je prostor opremljen opremom za prihvat i skladištenje raznih vrsta predsortiranog otpada. Imaju solarne module koji osiguravaju opskrbu električnom energijom, osobno računalo i vagu unutar kontejnera. Opremljena su sanitarnim čvorom, umivaonikom, aparatom za gašenje požara te ormarićem za prvu pomoć. Ideja je da se svaka tri, najduže šest mjeseci premještaju s jedne lokacije na drugu, u gradskim četvrtima koja nemaju reciklažna dvorišta, kako bi građanima bila što dostupnija. Do sada su postavljena mobilna reciklažna dvorišta u gradskim četvrtima Brezovica, Gornji grad-Medveščak i Trnje.

Građani mogu, bez naknade, predati otpad manjih količina na mobilnom reciklažnom dvorištu, i to čak do 30 različitih vrsta otpada (uključujući i neke vrste opasnog otpada), kao na primjer:

otpadni papir i karton,

metal i metalnu ambalažu,

staklo i staklenu ambalažu,

ambalažu od plastike i drugu otpadnu plastiku,

odjeću i druge tekstilne predmete,

krupni otpad,

jestiva ulja i masti,

boje, ljepila, smole,

deterdžente,

lijekove,

baterije i akumulatore,

fluorescentne cijevi,

električnu i elektroničku opremu...

U mobilnim reciklažnim dvorištima otpad koji su građani odvojili u kućanstvu se privremeno skladišti, u njima se ne obavlja obrada sakupljenog otpada pa aktivnosti postupanja s otpadom ne završavaju u mobilnom reciklažnom dvorištu, već podrazumijevaju češća pražnjenja i odvoz razvrstanih vrsta otpada kojeg u konačnici ovlaštene tvrtke oporabljuju.

Reciklažna i mobilna reciklažna dvorišta su ključan dio sustava gospodarenja otpadom u Gradu Zagrebu putem kojih se građanima omogućava jednostavnije i efikasnije odlaganje odvojeno prikupljenog otpada. Pomoću reciklažnih dvorišta postiže se značajno poboljšanje kvalitete usluge i smanjivanje troškova. Također se postiže značajno smanjenje ukupnog potencijala miješanog komunalnog otpada i vrlo dobra kvaliteta izdvojenih sirovina. Reciklažna i mobilna reciklažna dvorišta ostvaruju dobre rezultate kod velike gustoće naseljenosti, te uz sve to doprinose edukaciji stanovništva i potiču doprinos građana.

Adrese reciklažnih i mobilnih reciklažnih dvorišta u Gradu Zagrebu

RD SUSEDGRAD - STENJEVEC, Gospodska ulica br. 20 (tel: 3451-536, 099 8022 161)

RD PRUDINEC - JAKUŠEVEC, na ulazu odlagališta otpada (tel: 098 272 762)

RD TUNEL, ugao Gračanske i Kvintičke ulice (tel: 098 208 319)