Mirjana pita: Zgrada je sa pet kupljenih stanova i sesti je bivsi vlasnik koji je zadrzao za sebe jedan stan. Mi svi suvlasnici zelimo pricuvu, ali "vlasnik " to odbija potpisati i ucestvovati. Da li nas pet suvlasnika moze unajmit pricuvu bez pristanka bivseg vlasnika, jer on smatra da samo on o tome moze odlucivati, ali mi zelimo pricuvu. Hvala ! (19.4.2017)

Potražite upraviteljsku tvrtku i sklopite ugovor o upravljanju. Dovoljna je suglasnost 51% suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Znači, obvezujuće je i za bivšeg investitora koji je sada samo u poziciji suvlasnika

HERCEG pita:
U NAŠOJ ZGRADI OD 4 KATA POJAVIO SE PROBLEM VLAGE NA 2 I 3 KATU U POJEDINIM PROSTORIJAMA S OBZIROM DA JE JEDAN STAN OD TIH OD PREDSTAVNICE STANARA ONA JE FORSIRALA DA SE TO NAPRAVI IZ PRIČUVE
POŠTO NIKAKO NIJE MOGLA DOBITI 50 POSTO PLUS 1 ODLUČILA JE DA TO PROGLASI HITNIM POPRAVKOM TE SE IZJASNILA STANARIMA NA SASTANKU DA JOJ NE TREBA VEĆINA STANARA NEGO DA TO MORA SREDSTVA IZ PRIČUVE POPRAVITI FASADU I TO JE NAPRAVILA UZEVŠI NAŠ NOVAC BEZ SUGLASNOSTI DALI MOŽE ZAKONSKI ONA TO (19.4.2017)

Da. Radi se u nužnom zahvatu. Očigledno je da suvlasnici ne razumiju dovoljno svoju obvezu. Predstavnik može pogriješiti samo ako račun bude veći nego li je to normalno.

Stella pita: Poštovani, zgrada nema plin, grupa od cca 50 % suvlasnika želi uvesti plin, ostali se griju na struju, a 6 suvlasnika na drva. Da li moramo dobiti suglasnost svih suvlasnika za postavljanje plinskih instalacija na zajedničkim dijelovima zgrade i da li se to može zakonski drugačije regulirati? (19.4.2017)

Nije potrebna suglasnost suvlasnika. Bitno je da se instalacija izvede na neškodljiv način za ostale. Uvjete za postavljanje instalacije ćete moći dobiti kod distributera plina.

gordan pita: Upravitelj zgrade "Tehnostan d.o.o." koji je ujedno i isporučitelj toplinske energije kroz pričuvu obračunu nam je utrošak električne energije za toplinsku pod stanicu. Po mojem skromnom mišljenju a na temelju Uredbe o održavanju zgrada" NN64/97 navedeni trošak nije sastavni dio pričuve već treba biti uračunat u cijenu isporuke toplinske energije. Ujedno sam mišljenja kako za naplatu nemaju uporište niti u Među vlasničkom ugovoru (komunalne usluge za posebne dijelove zgrade). TKO JE UPRAVU? (18.4.2017)

Pravilno ste zaključili. Međutim ovo je masovna pojava jer je HEP stavio sve potrošače u jednu neizvjesnu situaciju. Iako nije u skladu sa zakonom, upravitelj je posegnuo za jedinim mogućim rješenjem kako bi se izbjegle sporne situacije.
Nastojimo pronaći sugovornike na nacionalnoj razini kako bi se u što kraćem roku donijele izmjene u propisima što bi omogućilo zgradama dobivanje pravne osobnosti.
Do sada smo dobili informacije o nekoliko modela osiguranja sredstava za podmirenje računa za potrošnju električne energije, ali nijedan model nije u skladu sa valjanim propisima.
Pošto se radi o zajedničkim troškovima, vidimo izlaz u donošenje Zakona o upravljanju, održavanju i korištenju stambenih zgrada koji bi u sebi sadržavao pravnu osobnost zgrade i proširenje opsega pokrića troškova sredstvima pričuve. Pričuva je zakonska obveza i to je jedini način da se bez pokretanja parničnog postupka prisile svi suvlasnici za izvršavanje obveza pod prijetnjom ovrhe.

Samo pita: Poštovani!Zgrada ima 10 katova na svakom katu 2 haustora koji se zaključavaju 40 god,od nas se traži da se haustori ne zaključavaj zbog mogučnosti izbijanja požara.Zgrada se dolje ne zaključava do 16 sati zbog ureda.U zgradu može doći tko hoće i pokrasti te zgrada se nalazi u Zaprešiću.Umanjem haustoru su 4 stan i svi smo se dogovorili da se zaključavamo,zašto sad ne smijemo,na kraju drugog haustora je požarni put.Hvala (3.4.2017)

Mnoge se zgrade zaključavaju. Nema zakonske zapreke za to. Kod vas je problem samo zbog toga što se radi o poslovno stambenom objektu.
Poslovni dio se mora prilagoditi uvjetima pod kojima ostali moraju imati normalne uvjete za stanovanje.

Ivka pita: Postovani, vec ste mi bili napisali da mi nije potrebna suglasnost stanara za busenje fasade radi postavljanja dimovodne cijevi od etaznog grijanja. Sustanari mi pod svaku cijenu zele zabraniti busenje i spremni su pokrenuti sud. postupak da mi se to zabrani. Da li to mogu? Vec su skupili vise od 51% potpisa. Da li trosak takvog postupka ide na teret pricuve i trebaju li i moju suglasnost za trosenje pricuve. Postoji li zakonska osnova da mi zabrane pocetak izvrsenja radova na fasadi? Hvala (3.4.2017)

Da bi vam stanari zabranili, moraju imati opravdan razlog. Moraju dokazati da će zbog vašeg zahvata trpiti štetne posljedice.

Marijana pita: Poštovani,
razmišljam o izmjeni balkonske ograde. Postojeća ograda je željezna, rebraste strukture, visine jedva 1 m, dok izgledom podsjeća na ograde koje su se radile sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Inače, zgrada je useljena prije cca 3 god. S obzirom da imam malo dijete uklonila bih postojeću ogradu i zamijenila je nešto višom od prozirnog stakla. Ostali su susjedi svoje ograde zaklonili raznim pvc materijalima ili platnima od tendi u raznim bojama. Smijem li napraviti opisano?
(3.4.2017)

Ne smije se mijenjati vanjski izgled građevine. Udruga nije tijelo koje će nadzirati građane, dajemo samo savjete.

milan pita: Poslovni prostor se nalazi između dvije zgrade (iznad kotlovnice) i u svakoj zgradi zauzima prostor veličine dvosobnog stana.Poslovni prostor se grije preko zajedničke kotlovnice.Dali je vlasnik dužan plačati pričuvu u obje zgrade i troškove održavanja kotlovnice(inspekcije,popravci i dr.Predstavnik i upravitelj nisu poduzeli ništa iako znaju za to .Isto tako sam o tome obavijestio gradsko stambeno ali odgovor nisam dobio. Hvala na odgovoru.
(3.4.2017)

Plaćate obveze prema adresi na kojoj je uknjiženo vlasništvo nekretnine.

Aleksandar pita: Poštovani,
da li su predstavnik suvlasnika i/ili upravitelj dužni dati na uvid račune za izvedene radove suvlasnicima koji to zatraže? (2.4.2017)

Da, to im je zakonska obaveza.

Vanja pita: Povećanjem pricuve želi se obnoviti fasada zgrade i sjeverna i juzna strana i podiže se kredit na rok od 10 god. Radovi su neravnomjerno raspoređeni po stanovima. Jednima se radi 3 sobe jer su na sjevernoj fasadi zgrade a drugima samo 1 soba s južne strane fasade. Placa se mala razlika u otplati jer je razlika u kvadratima stana mala. Ne vodi se računa o vanjskoj površini stana i razlici u radovima. Može li se podići kredit bez 100 posto suglasnosti vlasnika? Obvezuje li me odluka natpolovična? (2.4.2017)

Nije bitno koliko tko ima prozora ili vrata! Radi se o tome da svaki suvlasnik snosi dio troška sukladno udjelu u vlasništvu.
Odluka je obvezujuća.

ivana pita: Pronašla sam sve račune od namještaja. Krevet i dvije garniture sve od tkanine u koje se uvukao miris i fekalije. Da li iz pričuve i osiguranja tražim povrat uloženog novca za kupnju novog namještaja ili trošak snosim sama? Izljev kanalizacije se dogodio po cijelom apartmanu. Postoje i dokumentirane fotografije. Stanje je toliko loše da se i televizija od vlage pokvarila. Da li sve troškove od namještaja do novih zidova i podova snosi pričuva i osiguranje. Treba li tražiti dozvolu stanara ili? (2.4.2017)

Vaš upravitelj bi na konkretnom slučaju trebao imati odgovor. Uzrok se mora utvrditi i ako je u pitanju ljudski faktor, potražite zakonskim putem naknadu štete. Najčešće su to posljedice propusta investitora, ali mogu postojati i drugi razlozi.

ivana pita: Da li apartman koji se nalazi u prizemlju može napraviti svoj vlastiti odvod u kanalizaciju čiji se poklopac nalazi na parkiralištu,a od ostalih stanara zgrade odvojiti cijev kako ne bi ubuduće došlo do začepljenja cijevi i poplave fekalijama budući da ostale apartmane koriste turisti koji bacaju maramice u zahod i tako čine štetu vlasniku prizemlja. Ne vidimo drugačiji izlaz od renovacije i uništenja stana u prizemlju. Koliki su okvirni troškovi odvajanja kanalizacije? (2.4.2017)

Provjerite u gradskom komunalnom poduzeću.

Josip pita: Pravno pitanje: U kojem zakonu stoji definicija pojma ZGRADA?
Sto je to uopce zgrada?
U nekim slucajevima se taj termin upotrebljava za npr. gradjevinu koja se sastoji od vise zasebnih haustora/ulaza (ali naravno, moze biti i samo jedan)... ali isto tako se taj termin koristi i samo za jedan ulaz zgrade (koja inace ima vise ulaza)... nama uredno racuni glase na "stambena zgrada ulica ta i ta 11"... dakle, zgrada se koristi kao pojam samo za nas jedan ulaz (iako ih u nasog zgradi ima jos)...
(2.4.2017)

Zakonom o građenju. I kod vas su posljedice interesne podjele što će se morati riješiti novim zakonskim propisima.

Josip pita: Situacija: zgrada koja ima 10 ulaza, svaki ulaz ima svog predstavnika suvlasnika i odvojenu pricuvu.
Kakva je situacija kada se radi o troskovima sanacije odn. obnovi bocnih fasada koje se nalaze na prvom i zadnjem ulazu nase zgrade (dakle, krajnji ulazi koji pored prednje i straznje fasade imaju i bocnu)?
Da li bi se investcije koje se odnose na tu povrsinu trebali zajednicki dijeliti na cijelu zgradu (tu mislim na svih 10 ulaza), ili samo ti "krajnji/bocni" ulazi snose te troskove?
(2.4.2017)

Zgrada je jedinstvena građevinska cjelina i fasada, krov i su nedjeljivi . Sada se javljaju posljedice podjele zgrada na interesne cjeline. Da bi se normalizirala situacija, potrebno je da se oko zajedničkih dijelova slože svi ulazi a za sebe da zadrže samo one dijelove koji su isključivo za njihove namjene ( hodnici, stubišta, izdvojeni dijelovi infrastrukture i sl).

goran pita: Postovani! Zivim u stambenoj zgradi, stan ima balkon. Stanarka na katu iznad stalno stepava deke, krpe i stolnjake sa svog balkona tako da smece pada nama dolje. Vise ni ne koristimo balkon jer je stalno pun prasine, dlaka i mrvica. Bez obzira na to sto smo gospodu u nekoliko navrata zamolili da to ne radi nista se nije promjenilo pa me zanima sta napraviti po tom pitanju da to konacno prestane.
Hvala unaprijed na odgovoru. (1.4.2017)

Nažalost, ostaje vam samo sudska zaštita, tužba redovnom sudu.

Jasminka pita: Postovani,imam alergiju na brezu,a u dvoristu moje zgrade nalazi se veliki broj breza.Zanima me da li se mogu nekome obratiti da se posjeku barem dvije breze koje se nalaze tocno ispod moga balkona jer mi prouzrokuju zdravstvene probleme.Na koji nacin bi to bilo izvedivo i da li trebam pristanak drugih stanara buduci da je rijec o mom zdravlju? Hvala (1.4.2017)

Obratite se gradskom komunalnom poduzeću koje je zaduženo za održavanje zelenih površina.

Marin pita: Poštovani,
1)Na krovu zgrade izvedena je hidroizolacija na način da je u mom stanu ispod osjetno vruće jer je postavljena crna izolacija kao zavrsni sloj.Vecina suvlasnika je odobrilo to rjesenje medjutim ono nije tehnicki ispravno.Kome dati nalog da to sanira?
2)Zelim da se u zgradu stavi prikljucak BNET-a,a predstavnik to ignorira.Što poduzeti? (1.4.2017)

Što se tiče krova, to je odluka suvlasnika i nije jednostavno istu izmijeniti. Možete pokušati sudskim putem , ali o rješenju ne možemo ništa kazati.
Što se tiče BNET-a, predstavnik to ne može zabranili jer imate na to zakonsko pravo.

Maja pita: Upravitelj zgrade želi povećati mjesečni iznos za pričuvu jer 40% stanara zgrade (uključivši i predstavnika zgrade(!) ne plaća pričuvu. Po svemu sudeći, rezultat navedenoga će biti da oni koji su redovito plaćali, plaćati će i dalje i više, a oni koji nisu do sada plaćali, neće ni ubuduće plaćati.Da li je to dozvoljeno i kako naplatiti dug stanara koji već godinama ne plaćaju pričuvu?
LP
Maja (30.3.2017)

Problem može završiti na način da se zbog neodržavanja zgrade sudskim putem odredi prisilna uprava. Do tada, ostaje otvoreno pitanje mogućnosti prisilne naplate pričuve. Postupci za prisilnu naplatu se vode na trošak pričuve i postavlja se pitanje tko će ga pokrenuti ako nema sredstava.
Možda je ovaj put najbolje da pristanete na povećanje uz uvjet da se provede efikasan postupak za prisilnu naplatu od onih koji do sada ne ispunjavaju te obveze.

Nevenko pita: Poštovani,
u kući sa dva stana (omjer vlasništva u moju korist 54:46) vlasnik sam stana na I katu i tavana sa dvije sobe. Suvlasnik je vlasnik suterena i prizemlja. Renoviram kompletno stan i tavan i u tavanskim sobama sam mislio napraviti dva krovna prozora i uvučenu terasu. Sve je u skladu sa prostornim planom. Susjed se protivi i ne dozvoljava mi navedeno izvesti.
Dali ima na to pravo?
Dali ja mogu i na koji način izvesti terasu i postaviti krovne prozore?
Hvala lijepa na odgovoru.
S poštova (30.3.2017)

U odjelu za urbanizam možete provjeriti sve uvjete. Ako se suvlasnik ne slaže, morat ćete dokazati ako treba i sudskim putem da na taj način njemu ne činite štetu.

Ivana pita: Već sam postavila pitanje, ali se nismo razumjeli. Stambena zgrada izgrađena je pred oko 7 godina. Kako je ulaz u zgradu nezaštićen od kiše, suvlasnici bi željeli postaviti prikladnu montažnu nadstrešnicu. Projektant ZGRADE se sa time nije složio. Može li projektant (zgrade) odlučivati o tome. Nadstrešnica je sa dvorišne strane. (30.3.2017)

Ne odlučuje projektant više ako je projekt realiziran. Vi možete vidjeti u gradskom odjelu za urbanizama dali vam je potrebno ishodovanje dozvole za taj zahvat.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više