Boško pita: Da li podjela parkirnih mjesta na zemljištu koje pripada zgradi spada u redovito upravljanje ili u izvanredne poslove? Može li se dio suvlasnika (suvlasnički dio veći od 50%) dogovoriti o podjeli tih mjesta i tako izuzeti ostale suvlasnike iz te podjele ili je za podjelu parkirnih mjesta nužna suglasnost svih suvlasnika? Zahvaljujem na odgovoru. (5.11.2016)

Izvanredni poslovi.

garavusa005 pita: Ukoliko se izvrši sanacija dimnjaka zgrade na 7 etaža na način da samo jednom korisniku dimovodne cijevi bude omogućeno korištenje a ostali stanari potpišu suglasnost u toj vertikali da se odriču korištenja dimovoda, prelazi li financijska odgovornost za održavanje i godišnje preglede dimovoda i čišćenje na tog korisnika ili je i dalje to odgovornost cijele zgrade? (5.11.2016)

Obveze preuzima korisnik.

Ivana pita: Da li mogu ogradu svog balkona obojat u bijelu boju(fasada je također bijela),ako su ostale ograde smeđe,"hrđave" ? (5.11.2016)

Ne smiju se vršiti nikakve promjene koje utječu na vanjski izgled građevine.

Boris pita: Živim u zgradi od 40-tak stanova. Predstavnik stanara predlaže postavljanje VIP-ove antene na krov zgrade, čemu se neki od stanara protive. Može li se istu antenu instalirati ukoliko je određeni broj stanara protiv? Je li za instalaciju antene dovoljna natpolovična većina stanara koji daju pristanak? (4.11.2016)

U pravilu, potrebna je suglasnost svih suvlasnika.

Ozren pita: Poznato mi je da vlasnik stana u stambenoj zgradi može na dio fasade zajedničkog objekta montirati npr. klima uređaj, vješalicu za rublje itd. Pri tome je navedeni dio fasade na zidu njegovog stana. I naravno, sve uz uvjet je da ne radi štetu i ne ometa korištenje stanova drugih suvlasnika.

Što ako vlasnik pritom buši netom postavljenu termofasadu?
Vrijede li u tom slučaju ista pravila? (4.11.2016)

Svaki suvlasnik ima pravo na korištenje zajedničkih dijelova na NEŠKODLJIV način. To znači da treba vidjeti je li stručno izveden zahvat jer će u protivnom taj suvlasnik snositi sve štetne posljedice.

Rene pita: Poštovani, smije li pekarna u zgradi vršiti dostavu i otpravu robe (brašno, pečeni proizvodi) kroz stubišni ulaz stambenog prostora zgrade?

Uostalom - podrazumijeva li registracija obrta : "trgovina pekarskim proizvodima iz vlastite proizvodnje" samo trgovinu
ili na osnovu nje imaju pravo u zgradi danonoćno proizvoditi ?

Hvala, srdačan pozdrav,
Rene Medvešek (3.11.2016)

U zgradama je dozvoljena svaka vrsta djelatnosti kojom se ne ometa normalno korištenje stanova ili drugih prostorija ostalih suvlasnika
Ako se opisana djelatnost obavlja tako da šteti ostalima, može se redovnim putem zahtijevati zabrana obavljanja takve djelatnosti. Prigovor na izdavanje rješenja može se dostaviti nadležnom uredu za gospodarstvo u jedinici lokalne samouprave. Činjenica je da se na taj način rijetko postiže željeni cilj pa suvlasnicima preostaje da pokrenu sudski postupak.

Tajana pita: Poštovani! Postoji li neka zastara ako su stanari potpisom dali pravo na korištenje dijela zajedničke prostorije prije nekih 30 god i sada potražuju natrag taj dio.Hvala! (2.11.2016)

Za kvalitetan odgovor vam je potreban savjet odvjetnika koji bi trebao izvršiti uvid u činjenično stanje. Nekadašnje suglasnosti su se temeljile na solidarnoj suglasnosti, ali danas je drugačije jer se radi o stvarnom vlasništvu.

Ivan pita: Poštovani, oko zgrade imamo pojas od 40cm šljunka kako bi se spriječio zašprih. S južne i jugoistočne strane pod šljunak su se naselili gušteri kao i u fasadu. Gušteri se penju skroz do 3.kata, ulaze na balkone..... Predstavnik stanara koji živi sa sjeverne strane ne smatra to problemom, ne saziva sastanke uopće. Govori (urla!) da se novac mora štedjeti, istovremeno netransparentno kupujuću stvari iz stambene pričuve. (1.11.2016)

Pogledajte na našem portalu rubriku "Upravljanje"

Ivan pita: Da li su vlasnici poslovnih prostora u zgradi ujedno i suvlasnici zajedničkih dijelova zgrade kao što su tavan i podrum? Ne postoji međuvlasnički ugovor, a priprema se etažiranje i prodaja tavana i podruma zgrade. Stariji stanari tvrde da vlasnici poslovnia prostori zgrade nikad nisu imali pravo korištenja podruma, samo vlasnici stanova. Da li to može biti istina i kako bi se moglo saznati? Zahvaljujem i pozdrav (1.11.2016)

Sve ono što nije uknjiženo na pojedine suvlasnike se smatra zajedničkim dijelovima zgrade. Vlasnici poslovnih prostora imaju ista prava kao i ostali.

Jelena pita: Poštovani,
molim Vas, mora li upravitelj zgrade posjedovati građevinsku i uporabnu dozvolu za zgradu i mora li je dati na uvid predstavniku stanara? Naime, na našoj je zgradi naknadno sagrađena etaža za koju nema suglasnosti stanara a dokumentaciju upravitelj ne daje na uvid. Zahvaljujem. (31.10.2016)

Upravitelj nema nikakva prava vezano za vlasništvo zgrade. On je samo izvršitelj naloga suvlasničke zajednice. Ako je samoinicijativno bez valjane odluke svih suvlasnika izveo naknadne građevinske radove, počinio je kažnjivo djelo.
Činjenice možete provjeriti u nadležnom uredu za urbanizam u vašem gradu.

Nevern pita: Grad je izgubio projektnu dokumenaciju zgrade, 2 suvlasnika su nadogradila sobe na pripadajučoj nenatkrivenoj terasi koja pripada stanu. Zatim su se proširili na ostatak ravnog krova, nadogradivši nastrešnicu bez suglasnosti svih stanara i koriste je kao novu terasu. Pripadajuća terasa i novo uzurpirana su ravni pokrov stanu ispod. Pitanja: 1.Kako je bilo moguće ishodovati energ. certifikat , 2.S kojim koeficjentom se obračunava pričuva suvlasniku koji jedini koristi spomenuti dio ravnog krova. (31.10.2016)

Je li građevinska dokumentacija izgubljena ili ju je netko "namjerno sklonio", ostaje pitanje. Preostaje vam da slučaj prijavite građevinskoj inspekciji koja može utvrditi da se radi o naknadno izvedenim radovima.
Svi suvlasnici pričuvu plaćaju po istom koeficijentu.

Mladenko pita: Kako doći do povrata novca od ugradnje razdjelnika topline (31.10.2016)

Prema trenutnoj situaciji, NIKAKO!

darko pita: zgrada ima 45 stanova i poslovni prostor u prizemlju,vlasnik nije stanar zgrade,prilikom pokušaja promjene predstavnika sakupilo se 29 potpisa,ali fali kvadratura,,jel poslovni prostor nosi 18,76 kao tj 8 prosječnih stanova,znači sa njim je još 13 ljudi,,po ovom manjina odlučuje o sudbini večine koja želi promjenu,a vlasniku poslovnog prostora u dogovoru sa sadašnjim predstavnikom umanjena naknada za upotrebu zajedničke prostorije,i zato ne želi dati potpis za smjenu,kako se sad zaštititi (31.10.2016)

Valjana je odluka natpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Pitanje pogodovanja za uporabu zajedničke prostorije nije pravo predstavnika. Ako se prostor ne koristi za potrebe zajednice, pravo prvenstva na korištenje imaju pojedini suvlasnici.

Luka pita: Poštovani,
molim za konkretan odgovor, dali sam dužan na traženje i insistiranje "predstavnika stanara", dati imena i prezimena podstanara koji borave u stanu čiji sam vlasnik, a dajem ga istima u najam. Napominjem da sa podstanarima imam uredno sklopljen ugovor, i prijavljeni su na MUP-u, a podstanari nisu voljni da njihove podatke dajem trećim osobama. Dali je navedeno traženje protivno "zakonu o zaštiti osobnih podataka" ili nekom drugom zakonu?
Zahvaljujem na odgovoru (31.10.2016)

Prema sadašnjim valjanim zakonskim propisima, niste dužni davati osobne podatke korisnika vašeg stana. Međutim, pokazalo se da je postojanje evidencija stanara nužno, jer su sve češće pojave katastrofa i nepogoda. U tom smjeru se stoga poduzimaju mjere za donošenje Zakona o stanovanju koji bi uveo obvezu evidencije svih stanara, s tim da podatci ne bi smjeli biti dostupni široj javnosti.

Josip pita: Članak 14.

U kućnim ulazima, prolazima, zajedničkim hodnicima i na stubištima nije dozvoljeno držanje predmeta koji ometaju prolaz te mogu prouzročiti nezgode.
tako glasi članak..

na taj članak se sustanari nekolicina ne pridržavaju ..

Što se može u vezi toga poduzeti ?
iako sam zaljepio pismenu molbu koju su strgali i zanemarili.. (30.10.2016)

Nažalost, još uvijek se takva pitanja moraju rješavati tužbom protiv takvih osoba. Nadamo se da ćemo uspjeti dobiti Zakon o stanovanju koji bi to regulirao.

Ivana pita: Poštovani,
smatraju li se vrata i prozori na dvorišnom pročelju kuće zajedničkim djelovima zgrade o kojima odlučuju svi stanari? Može li suvlasnik stana iz prizemlja umjesto prozora napraviti vrata na dvorište iz svog stana bez suglasnosti svih stanara? Izgovor je da dvorišna strana nije pročelje i da ne spada u zajedničke djelove zgrade.
Hvala, Ivana (28.10.2016)

Radi se o promjeni stanja građevine i ne smije se vršiti bez dozvole nadležnog tijela za urbanizam (nadopuna građevinske dozvole).

Jelena pita: Poštovani,
ukoliko u stambenoj zgradi postoji suvlasnik koji ne plaća pričuvu 2 godine, tko je dužan / ovlašten pokrenuti ovrhu?
Da li je to zakonska obveza Upravitelja ili suvlasnika i treba li Upravitelj suglasnost svih suvlasnika? (28.10.2016)

To je zakonska obveza upravitelja.

Dolito pita: Postovani
Zivim u stambenoj zgradi gdje je dimljacar zabranio lozenje zbog starog i dotrajalog dimljaka.Od 11 stanara 6 (jedan sustanar koristi stan samo ljeti kao apartman) ih nezeli da se dimljak popravi jer kazu da njima netreba.Dali je dimljak zajednicki dio zgrade i dali kao takav mora biti u funkciji sobzirom da dotrajali dimljak ugrozava zdravlje i sigurnost a i nemogucnost grijanja ugrozava zdravlje (susjed sa malom bebom je morao odselit preko zime jer nemoze grijat) ? (27.10.2016)

Ako se radi o dotrajalosti, rješava se sredstvima pričuve.

Ines pita: Poštovani,
u srpnju 2012. godine dali ste mi u sklopu odgovora na pitanje vezano uz problem dogovora sa stanarima oko obnove pročelja zgrade info da se radi na priprema Zakona o stanovanju koji bi trebao imati instituciju stambenog inspektora. Naime, i sad četiri godine poslije zgrada u kojoj živim je u još gorem stanju a konkretno sa mog balkona koji na prvom katu ispod kojeg svakodnevno prolaze ljudi visi podeblji komad žbuke. Molim Vas informaciju kako riješiti problem bez tužbe stanara.hvala (20.10.2016)

To bi trebala pregledati građevinska inspekcija i izdati rješenje obaveznoj sanaciji.

Sanja pita: Postovani tri ulaza zgrade su se odvojila i svaki ulaz ima svog predstavnika i racun. Prvi ulaz koji ima krajnji zid je obnovio fasadu na tom zidu i sad planiraju tuziti preostala 2 ulaza da plate dijelom taj krajnji zid. Posto su i ostala 2 ulaza uzeli kredit za svoje ulaze radi propustanja vide u zidove. Nisu nas cak niti obavijestili sto planiraju. Da li taj krajnji zid pripada u zajednicke dijelove zgrade. Jer taj zid nema veze sa nasim stanovina nego pripada stanarima koji su vlasnici stana (19.10.2016)

Ništa nije rađeno po zakonu. Zgrada je jedna cjelina i nije smjela biti pod upravljanjem za svaki ulaz posebno. Budući da stvari nisu bile izvedene prema propisima (bez potrebnih suglasnosti), teško će im proći zahtjev da svi ostali sudjeluju u financiranju jer ih nitko nije ništa ni pitao.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više