ODRŽAVANJE DIMNJAKA

20.3.2009

DIMNJAČARSKI POSLOVI

TEMELJNI ZAKONI I PROPISI KOJI REGULIRAJU OBAVLJANJE DIMNJAČARSKIH POSLOVA:
1.    Dimnjačarski poslovi su jedna od komunalnih djelatnosti i obavljaju se prema ZAKONU O KOMUNALNOM GOSPODARSTVU s ciljem pružanja usluge od interesa za fizičke i pravne osobe.
2.    U svrhu zaštite života ljudi i imovine od požara donešen je ZAKON O ZAŠTITI OD POŽARA koji vlasnike ili korisnike dimnjaka i ložišta obvezuje da iste održavaju u ispravnom stanju, o čemu moraju posjedovati dokumentaciju.
3.    TEHNIČKI PROPIS ZA DIMNJAKE U GRAĐEVINAMA određuje:
a)    da se redoviti pregledi u svrhu održavanja dimnjaka provode sukladno zahtjevima iz projekta građevine, ali najmanje jedanput godišnje. Pregled dimnjaka treba se obaviti i prije prve upotrebe uređaja za loženje, odnosno prije ponovne uporabe ako dimnjak nije bio u uporabi dulje od godinu dana. Prilikom svih pregleda, dimnjak se obavezno čisti primjereno vrsti dimnjaka.
b)    da se izvanredni pregled dimnjaka provodi prije svake promjene uređaja za loženje ili promjene goriva, nakon svakog izvanrednog događaja koji može utjecati na tehnička svojstva dimnjaka ili izaziva sumnju u uporabljivost dimnjaka, te po nalogu inspekcije.
4.    ODLUKA O OBAVLJANJU DIMNJAČARSKIH POSLOVA u svrhu zaštite života ljudi i imovine od požara uređuje obavljanje dimnjačarskih poslova na području grada Rijeke, te nadzor nad obavljanjem tih poslova. Odluka između ostalog propisuje:
a)    da dimnjačarske poslove obavljaju pravne i fizičke osobe na temelju ugovora o koncesiji
b)    da korisnik koncesije izrađuje godišnji plan pregleda i čišćenja dimnjaka temeljem kojeg obavlja dimnjačarske poslove, koji dostavlja Odjelu gradske uprave za komunalni sustav i Direkciji za komunalno redarstvo
c)    da su korisnici usluga obvezni omogućiti preglede i čišćenje dimnjaka i uređaja za loženje
d)   da je pri obavljanju dimnjačarskih poslova korisnik koncesije obvezan voditi brigu o čistoći prostorije korisnika usluge.

Gore navedeni zakoni i propisi ukazuju na obvezu održavanja dimnjaka i uređaja za loženje u ispravnom stanju radi zaštite zdravlja i života samih korisnika istih, kao i suvlasnika zgrade.

ŠTO KORISNICI TREBAJU ZNATI O ODRŽAVANJU DIMNJAKA I UREĐAJA ZA LOŽENJE
•    U svom dimnjačarskom području koncesionar je jedini ovlašten za obavljanje dimnjačarskih poslova, a to su:
a)    provjera ispravnosti i funkcioniranja dimnjaka i uređaja za loženje,
b)    obavljanje redovnih i izvanrednih pregleda dimnjaka i uređaja za loženje,
c)    čišćenje dimnjaka i uređaja za loženje,
d)    poduzimanje mjera za sprječavanje opasnosti od požara, eksplozija, trovanja, te zagađivanja zraka, kako štetne posljedice ne bi nastupile zbog neispravnosti dimnjaka i uređaja za loženje.

•    Dimnjačara treba zvati:
a)   kada dimnjak dobro ne vuče ili uopće ne vuče,
b)   kada senzor na plinskom uređaju za loženje upozorava na nepravilan rad dimnjaka,
c)   kada kod upotrebe plinskog uređaja za loženje dolazi do vlaženja glatkih površina u prostoru, postoji mogućnost da se radi o povratu dimnih plinova,
d)   kada iz dimnjaka osjetimo neugodan miris,
e)   kada čujemo da se nešto urušava u dimnjaku,
f)    kada dođe do provlaživanja dimnjaka,
g)   najmanje jednom godišnje ili češće prema zahtjevima iz projekta građevine,
h)   nakon nastanka požara u dimnjaku,
i)    prije prve upotrebe novog dimnjaka,
j)    prije ponovne upotrebe dimnjaka koji se nije koristio duže od godinu dana,
k)   prije svake promjene uređaja za loženje ili promjene goriva,
l)    nakon svakog izvanrednog događaja.

•    Radnje i pojave koje uvelike otežavaju posao dimnjačaru :
a)   spajanje uređaja za loženje na dimnjak bez znanja područnog dimnjačara,
b)   promjena vrste goriva bez znanja područnog dimnjačara,
c)   nemogućnost pristupa svim dijelovima dimnjaka,
d)   nemogućnost demontaže dimovodne (priključne) cijevi,
e)   nepostojanje vratašaca u području sabirača,
f)    izrada novog priključka na već postojećim dimnjacima bez znanja područnog dimnjačara,
g)   izgradnja ili sanacija dimnjaka s neovlaštenim poduzećima,
h)   čišćenje dimnjaka i uređaja za loženje od strane neovlaštenih osoba (lažni dimnjačar ili korisnik),
i)    korištenje dimnjaka za priključak kuhinjske nape ili ventilatora.
    Navedenim radnjama korisnici dimnjaka ugrožavaju ljudske živote i imovinu, te se izlažu sankcijama nadređenih državnih organa zbog mogućih šteta prouzročenih neadekvatnim održavanjem dimnjaka i uređaja za loženje. Neadekvatno održavanje u pravilu uzrokuje povećane materijalne troškove u održavanju dimnjaka i uređaja za loženje.